ტრენინგის შემდგომი დავალება( პროფესიული უნარენის განვითარება)
სსიპ-დავით სარაჯიშვილის
სახელობის ქალაქ თბილისის N16 საჯარო სკოლის
ისტ პედაგოგი ნინო ასლამაზაშვილი
რეფლექსია
გაკვეთილის რეფლექსია
საგანი-ისტ
მასწავლებელი ნინო ასლამაზაშვილი
კლასი- I საფეხური VI ა კლასი
27.03.2019 წელს ჩავატარე გაკვეთილი თემაზე ,,ფორმულები და ხშირად
გამოყენებადი ფუნქციები “ MS
EXCEl-ის პროგრამაში
გაკვეთილს ესწრებოდა
24 მოსწავლიდან 19, არ ესწრებოდა ხუთი, მათ
შორის სამი სსსმ მოსწავლე.
გაკვეთილის მიზანი იყო: მოსწავლეები
შეისწავლიან MS EXCEL-ის ფუნქციების (MIN;
MAX; SUM; AVERAG) გამოყენებას რეალურ ამოცანების
გადასაჭრელად. განუვითარდებათ
დამოუკიდებელი მუშაობისა და ტრანსფერის უნარი.
კავშირი ე. ს. გ. მთელი კლასისთვის
ის ტექ. VI.4. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისა იყენებს ისტ-ს კანონზომიერების აღმოჩენისას და კანონზომიერების
შექმნისას (მაგ.,: რიცხვითი მიმდევრობის შექმნა ელექტრონული ცხრილის გამოყენებით და ა. შ )
გაკვეთილი წარიმართა
წინასწარ დასახული გეგმის მიხედვით. საორგანიზაციო საკითხების აქტივობის შემდეგი ნაბიჯი იყო ვიდეორგოლის ჩვენება, მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევისთვის,
რომელიც მოვამზადე ონლაინ პროგრამაში, https://www.animaker.ru/animo/AvRu7TGV79DF, მოლოდინმა გაამართლა.
ახალი მასალის მიწოდებამდე გავააქტიურე წინარე ცოდნა კითხვა-პასუხის რეჟიმით.
გამოვიყენე საკითხები, რომელიც მოვამზადე powerpoint-ის პროგრამაში. თითოეული
კითხვა მოიცავდა პრაქტიკულ სამუშაოს, ამიტომ გამოსაძახებელი ჩხირების გამოყენებით გამოსული მოსწავლეები პროექტორის საშუალებით აჩვენებდნენ
და შეძლებისდაგვარად მსჯელობდნენ. დანარჩენი მოსწავლეები პარალელურ რეჟიმში ინდივიდუალურად
ასრულებდნენ პრაქტიკულ დავალებას. თითოეული პასუხის შემდეგ ვაკეთებდი ზეპირ უკუკავშირს, კლასში აღმოჩნდნენ ისეთი მოსწავლეებიც, რომლებმაც დავალების შესრულებისას დაუშვეს შეცდომა და თანატოლებმა გაუსწორეს. წინარე ცოდნის გააქტიურების
დროს განხილული იყო ერთმოქმედებიანი მაგალითები. მეორე აქტივობაში
დავავალე შეესრულებინათ სავარჯიშო N1. სავარჯიშო
მოიცავდა ყველა მოქმედების ნიშნების გამოყენებას (მიმატებას, გამოკლებას, გამრავლებას,
გაყოფას). მოსწავლეებმა დააფიქსირეს სხვადასხვა პასუხები. მათ ვთხოვე წყვილებში ემუშავათ,
დაედგინათ და აღმოეჩინათ რა ეტაპზე დაუშვეს შეცდომა, მივეცი მითითება, თაბახის ფურცელზე გამოეთვალათ და გადაემოწმებინათ ექსელის პროგრამაში. თითოეული მოქმედების
თანმიმდევრობისთვის მიექციათ ყურადღება, მართლაც ჩემმა მოლოდინმა გაამართლა, მოსწავლეებმა
დაადგინეს მიზეზი, თითოეული მოქმედება უნდა ჩაესვათ ფრჩხილებში.,
შემდეგი აქტივობით
დავიწყე ახალი მასალის ახსნა თემაზე ,,ფორმულები
და ხშირად გამოყენებადი ფუნქციები“ MS
EXCEl-ის პროგრამაში, განვიხილე პრაქტიკული მაგალითები მოსწავლეთა ჩართულობით. განმტკიცების
მიზნით შეასრულეს სავარჯიშო N2, რომელიც მოიცავდა
ჯამის, მინიმუმისა მაქსიმუმის ძიებას, ხოლო სავარჯიშო N3 მოიცავდა საშუალო არითმეტიკულის პოვნას. მოსწავლეები ინდივიდუალურად
ასრულებდნენ დავალებას. მიმდინარე პროცესს ვაკვირდებოდი, საჭირო მითითებებს ვაძლევდი
და ზეპირი უკუკავშირით ვაფასებდი შესრულებულ დავალებას.
კლასში აღმოჩნდა ერთი
მოსწავლე, რომელმაც ვერ გაიგო საშუალო არითმეტიკულის გამოთვლა, თუ რატომ ვყოფდით ჯამს რიცხვთა რაოდენობაზე. მოსწავლეს დაეხმარა თავისი თანატოლი. კლასს ვთხოვე მოეფიქრებინათ მაგალითები, როგორ გამოიყენებდნენ
შესწავლილ საკითხებს რეალურ სიტუაციაში. პასუხად ჩამოთვალეს: სემესტრული ქულების გამოთვლა, წლების მიხედვით მოსახლეობისა და ავტომობილების მაქსიმალური და მინიმალური რაოდენობის
დადგენა. მათემატიკის გაკვეთილზე გამოთვლების
დროს სწორი პასუხის გადამოწმების შემთხვევაში
დ. ა. შ. ბოლო აქტივობით შევავსებინე თვითშეფასების ბარათები
ხარვეზი. წინარე ცოდნის გააქტიურებისას გამოსული მოსწავლეებს,
რომლებიც პროექტორით ასრულებდნენ მიცემულ დავალებას, უჭირდათ მსჯელობა ეშლებოდათ თანმიმდევრობის დაცვა,
თუმცა პრაქტიკულად სწორად აკეთებდნენ. გაკვეთილზე
მიმდინარე ხარვეზებს გავითვალისწინებ მომავალში დავესწრები კოლეგებთან შეხვედრას მათი
რეკომენდაციებს გავითვალისწინებ და დავგეგმავ გაკვეთილებს, მიზნად დავისახავ ისეთი
აქტივობებს. რომელიც მოსწავლეებს განუვითარებს მსჯელობის უნარს.
შიდა დაკვირვების გაკვეთილი
შიდა დაკვირვების გაკვეთილის მასალა
შიდა დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა
საგანი: ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
ისტ-ის პედაგოგი: ნინო
ასლამაზაშვილი
·
გაკვეთილის თემა: ფორმულები და ხშირად გამოყენებადი ფუნქციები MS EXCEl-ის პროგრამაში
|
|||||||
კლასი - VIკლასი
|
|||||||
მოსწავლეთა რაოდენობა -24
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა
რაოდენობა -3
|
|||||||
გაკვეთილის
მიზანი/სასწავლო შედეგი:
1-
მიზანი
მოსწავლეები შეისწავლიან MS EXCEL-ის ფუნქციების (MIN; MAX; SUM; AVERAG)
გამოყენებას
რეალურ ამოცანების
გადასაჭრელად. განუვითარდებათ დამოუკიდებელი მუშაობის
უნარი, ტრანსფერის უნარი.
2-
მიზანი/ მიზნები სსსმ
მოსწავლისთვის ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მიხედვით
მოსწავლეები შეისწავლიან ელექტრონულ გამოთვლებს მარტივ რიცხვებზე MS EXCEL პროგრამაში განუვითარდებათ დამოუკიდებელი მუშაობის უნარი, ტრანსფერის
უნარი.
|
|||||||
1. კავშირი
ე.ს.გ. მთელი კლასისთვის
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისა იყენებს ისტ-ს
კანონზომიერების აღმოჩენისას და კანონზომიერების შექმნისას (მაგ.,: რიცხვითი მიმდევრობის
შექმნა ელექტრონული ცხრილის გამოყენებით და
ა. შ )
2. კავშირი ე.ს.გ. სსსმ მოსწავლისთვის
ის ტექნ.
VI.4. მოსწავლეს
შეუძლია სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
იყენებს ელექტრონულ ცხრილს, ჩვეულებრივი ტექსტისა
და რიცხვების დასამუშავებლად
|
|||||||
1) წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობენ მოსწავლეები ამ ეტაზე, რომ წარმატებით მიაღწიონ
დასახულ მიზანს
მოსწავლეებმა იციან ელექტრონულ ცხრილებში მუშაობა, მონაცემების
შეტანა/რედაქტირება
2) წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს
ფლობს სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე მოსწავლე რომ
წარმატებით მიაღწიონ დასახულ მიზანს
MS EXCEL პროგრამის მოძიება და გაშვება, იცის ელექტრონულ უჯრაში მონაცემის შეტანა
|
|||||||
აქტივობა მთელი კლასისთვის
|
დრო
40 წთ
|
რესურსი
|
აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის
|
დრო
40 წთ
|
რესურსი
|
||
აქტივობა I
ორგანიზება
აქტივობა II
თემის, გაკვეთილის მიზნის
გაცნობა ვიდეორგოლის
ჩვენებით, რომელიც მომზადებულია animaker-ის პროგრამაში.
|
2წთ
3 წთ
|
პროექტორი
კომპიუტერი
|
აქტივობა I
ორგანიზება
აქტივობა II
ჩვენებით
თემის, გაკვეთილის მიზნის
გაცნობა ვიდეორგოლის
ჩვენებით, რომელიც მომზადებულია
animaker-ის პროგრამაში.
|
2წთ
3წთ
|
პროექტორი
კომპიუტერი
|
||
აქტივობა III
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
ვაჩვენებ პროექტორის საშუალებით ჩემ მიერ
POWERPOINT-ის პროგრამაში მომზადებულ
მასალას. მოსწავლეებს ვუსვამ კითხვებს:
·
რა არის MS EXCEL?
·
რატომ უწოდებენ ელექტრონულ ცხრილს?
·
როგორ ჩავსვათ ცხრილი?
·
როგორ შევიტანოთ მონაცემები
უჯრაში?
·
როგორ შევიტანოთ დიდი მოცულობის მონაცემი უჯრაში?
·
როგორ აღინიშნება MS EXCEL პროგრამაში მათემატიკური მოქმედების ნიშნები? (მიმატება, გამოკლება, გამრავლება, გაყოფა)? მაგალითების ჩვენებით
·
როგორ შეიძლება MS EXCEL პროგრამაში სწრაფად რიცხვების მიმდევრობის დაფიქსირება
·
MS
EXCEL პროგრამაში მათემატიკური მოქმედების დროს რა უნდა გავითვალისწინოთ?
კითხვებზე პასუხების გაცემისას ვიყენებ შემთხვევითობის პრინციპს, გამოსაძახებელ
ჩხირებს, მოსწავლე
პასუხობს, პროექტორით აჩვენებს პრაქტიკულად,
ხოლო დანარჩენი მოსწავლეები დამოუკიდებლად ასრულებენ. პასუხის გაცემის
შემდეგ ვაკეთებ უკუკავშირს, ვუჩვენებ POWERPOINT-ის პროგრამაში მომზადებულ
სწორ პასუხებს.
აქტივობა IV
ფლივჩატზე დაწერილ სავარჯიშოს
გავაკრავ დაფაზე , მოსწავლეებს ვაძლევ დავალებას სავარჯიშო N1. ჯერ თაბახის ფურცელზე იანგარიშონ, შემდეგ პრაქტიკულად შეასრულონ.
პასუხს ვაფიქსირებ ფლივჩარტზე და თუ აღმოჩნდება სხვადასხვა, ვთხოვ
წყვილებს, დაადგინონ მიღებული სხვადასხვა პასუხის მიზეზი. მუშაობის პროცესის დროს ვაკვირდები მოსწავლეების
აქტიურობას, ვაკეთებ ჩანაწერებს და ვაძლევ მითითებებს.
არასწორი პასუხების შემთხვევაში ჩემს მიერ დასმული
მიმანიშნებელი კითხვების საშუალებით მოსწავლეები დადგენენ სწორ პასუხს.
აქტივობა V
პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ home მენიუს,
აქტივობა VI
ახალი მასალის განმტკიცების მიზნით მოსწავლეები შეასრულებენ სავარჯიშოს N2; სავარჯიშოს N3 , მუშაობის
პროცესის დროს ვაკვირდები მოსწავლეების აქტიურობას, ვაკეთებ ჩანაწერებს და ვაძლევ
მითითებებს.
აქტივობა VII
v მოსწავლეებს ვთხოვ წყვილებში
მოიფიქრონ, როგორ გამოიყენებენ რეალურ სიტუაციაში შესწავლილ საკითხებს.
პასუხების შემდეგ ვაკეთებ ზეპირ უკუკავშირს.
v მოსწავლეები შეავსებენ
თვითშეფასების ბარათებს
|
(10წთ)
10წთ
5წთ
5წთ
5 წთ
|
კომპიუტერი
პროექტორი
დაფა
მარკერები
გამოსაძახებელი
ჩხირები
კომპიუტერი
პროექტორი
თაბახის ფურცლები
საწერკალამი
ფლივჩარტი
კომპიუტერი
პროექტორი
თაბახის ფურცელი
საწერკალამი
კომპიუტერი
პროექტორი
ბარათები
|
აქტივობა III
ასახელებენ MS EXCEL პროგრამის სახელწოდებას
და მის დანიშნულებას.
აქტივობა IV
მოსწავლეებს ვაძლევ მათემატიკურ გამოთვლებს მარტივ რიცხვებზე სავარჯიშო N1 შეასრულონ
თაბახის ფურცელზე.
აქტივობა V
მოსწავლეებს ვაძლევ
სავარჯიშოს N2 და მითითებებს: დააკვირდი და დაბეჭდე უმცირესი და უდიდესი რიცხვი.
აქტივობა VI
მოსწავლეებს ვთხოვ
MS EXCEL პროგრამაში მომზადებული ნიმუშის მიხედვით შეასრულონ გამოთვლები ელექტრონულ ცხრილში მოქმედების
ნიშნების გამოყენებით მარტივ რიცხვებზე.
სავარჯიშოს N3
აქტივობა VII
შეავსებს თვითშეფასების
ბარათს
|
(5წთ)
(10წთ)
5წთ
10 წთ
5 წთ
|
კომპიუტერი
პროექტორი
კომპიუტერი
თაბახის ფურცელი
საწერკალამი
კომპიუტერი
პროექტორი
ბარათი
|
||
შეფასება
|
განმავითარებელი შეფასება,
კომენტარით, ზუსტი უკუკავშირი
|
||||||
სავარჯიშოN2
სავარჯიშოN3
|
12+24
|
|||
45-23
|
|||
2*26
|
|||
140/2
|
სავარჯიშოN2
დაკვირდი და დაბეჭდე უმცირესი და უდიდესი რიცხვი
|
|
||||||||||||||||
გამოთვალე საშუალო არითმეტიკული
|
|||||||||||||||||
სავარჯიშო
N3
მეორე სვეტის
ყველა უჯრაში დააჭირე ENTER ღილაკს
|
|||||||||||||||||
ისტ პედაგოგი /ნ ასლამაზაშვილი/
|
დაკვირვების ფურცელი
|
||||||||||||||||
მოსწავლეს
შეუძლია excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების შეტანა/რედაქტირება
|
დამოუკიდებლად
იყენებს excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების შეტანა/რედაქტირებას
|
სხვისი დახმარებთ
იყენებს excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების შეტანა/რედაქტირებას
|
უჭირს excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების
შეტანა/რედაქტირება
|
მოსწავლე სწორად იყენებს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად იყენებს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
სხვისი დახმარებით
იყენებს
excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
უჭირს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტების გამოყენება მათემატიკური გამოთვლებისას
|
მოსწავლე
სწორად იცავს მოქმედებების თანმიმდებრობას ელექტრონული ვერსის დროს.
|
მოსწავლე
დამოუკიდებლად ასრულებს მოქმედებების თანმიმდებრობას
ელექტრონული ვერსის დროს.
|
სხვისი დახმარებით
ასრულებს
მოქმედებების
თანმიმდებრობას ელექტრონული ვერსის დროს.
|
უჭირს შეასრულოს მოქმედებების
თანმიმდებრობა
ელექტრონული ვერსის დროს.
|
მოსწავლეს
შეუძლია კანონზომიერების
აღმოჩენა
|
მოსწავლე
დამოუკიდებლად ადგენს კანონზომიერებას
|
სხვისი დახმარებით
ადგენს კანონზომიერებას
|
უჭირს კანონზომიერების
დადგენა.
|
მოსწავლე სწორად
აყალიბებს
ახსნილი მასალის გამოყენებას რეალურ სიტუაციებში
|
მოსწავლე
დამოუკიდებლად ხვდება რა მნიშვნელობა აქვს
ახსნილ მასალას რეალურ
სიტუაციაში
|
მოსწავლე კითხვების დახმარებით აყალიბებს
ახსნილი მასალის
გამოყენებას რეალურ სიტუაციებში
|
მოსწავლეს
უჭირს დამოუკიდებლად ჩამოაყალიბოს ახსნილი
მასალის გამოყენება რეალურ სიტუაციებში
|
დაკვირვების ფურცელი
სსსმ
მოსწავლისთვის
მოსწავლეს შეუძლია excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების
შეტანა
|
მოსწავლეს დამოუკიდებლად
შეუძლია excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების
შეტანა
|
მოსწავლეს მასწავლებლის დახმარებით
შეუძლია excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების
შეტანა
|
მოსწავლეს უჭირს
excel-ის პროგრამაში რიცხვითი მონაცემების
შეტანა
|
მოსწავლე სწორად იყენებს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად
იყენებს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით
იყენებს excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტებს მათემატიკური გამოთვლებისას
|
მოსწავლეს უჭირს
excel-ის პროგრამის ინსტრუმენტების გამოყენება მათემატიკური გამოთვლებისას
|
სიტუაცია
(შეარჩიეთ
სიტუაცია და ჩაწერეთ შესაბამისი მოსწავლეზე ორიენტირებული დავალება)
|
სტანდარტი
(ჩაწერეთ
დავალების შესაბამისი საგნობრივი სტანდარტის შედეგები და ინდიკატორები)
|
მიზანი
(განსაზღვრეთ
დავალების შესაბამისი მიზანი)
|
აქტივობები
(განსაზღვრეთ აქტივობები მიზნის მისაღწევად)
|
სიტუაცია3
|
ის
ტექნ. დაწყ VI.
4.
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული
პროდუქტის შექმნისას.
Ø აფასებს
ციფრული შესაძლებლობებს და ადეკვატურად შეარჩევს მათ ახალი პროდუქტის შექმნისას.
Ø მიზნებისა
და აუდიტორიის თავისებურებების გათვალისწინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს
საკუთარი (ან ჯგუფის0 მოსაზრებების წარმოსაჩენად ან მუშაობის შედეგის სადემონსტრაციოდ
Ø ახდენს
ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიან კომბინაციას
ციფრული ნამუშევრების / პროდუქტის შექმნისას კომბინირებულად
იყენებს ტექსტურ, გრაფიკულ და აუდიო მასალას
|
მოსწავლეები
შეძლებენ ისტ-ის გაკვეთილზე მიღებული ფრაგმენტული ცოდნა გააერთიანონ და კომპიუტერთან
ურთიერთობის უნარ-ჩვევები განავითარონ გამოიმუშაონ ინფორმაციის დამოუკიდებლად მოპოვების,
მართვის დამუშავების შეფასების ანალიზისა და მასზე დაყრდნობით გადაწყვეტილების დამოუკიდებლად
მიღების უნარ-ჩვევები
|
მასწავლებელმა
VI კლასის მოსწავლეებთან ჩაატარა დისკუსია
თემაზე ,,საქართველოს კუთხეების ტრადიციების“ შესახებ და აღმოჩნდა, რომ
მათ
მწირი ინფორმაცია ჰქონდათ. მასწავლებელმა და მოსწავლეებმა გადაწყვიტეს ინფორმაციის გასამდიდრებლად ჩაეტარებინათ
პროექტგაკვეთილი ,,საქართველოს კუთხეების ტრადიციები“ მოეწყოთ პრეზენტაციები და შეექმნათ ონლაინ
წიგნი.
v ისინი
შემთხვევითობის პრინციპით იღებენ ყუთიდან
ფერად ქაღალდებს რომლებზეც მასწავლებლის
მიერ საქართველოს რეგიონებისა და კუთხეების სახელებია დაწერილი
v ქმნიან
ჯგუფებს
ჯგუფებში გაერთიანებული მოსწავლეები აკეთებენ პროექტის მონახაზს, სამოქმედო გეგმას, კალენდარულ გეგმას განიხილავენ ქმედების სფეროს, სად შეიძლება მათი მოძიება, მოსწავლეები ინაწილებენ სამუშაოებებს,. ისინი ადეკვატურად აფასებენ საკუთარ შესაძლებლობებს. მაშასადამე, პირველ ეტაპზე დაამუშავებენ, ვინ, როგორ, რას და რა ხნის განმავლობაში გაკეთებენ. ადგენენ
პროექტის გეგმას. მონაწილეები შეთანხმდებიან პროექტის გეგმაზე და წერილობით გააფორმებენ მას.
ინტერნეტის
დახმარებით იწყებენ ძიებას თავ-თავიანთ კუთხეების ტრადიციების შესახებ :
v რა
არის ტრადიცია?
v სტუმარ-მასპინძლობა
v დღესასწაულები
v ეთნოგრაფია
ტოპონიმები
ავეჯი
სამოსი
v ოჯახის
ტრადიციები
v სუფრის
ტრადიციები
v გლოვის
ტრადიციები
მოიძიებენ
ძველ ცნობებს ტრადიციების შესახებ, რომელიც მივიწყებას მიეცა
მოძიებულ ინფორმაციას დაახარისხებენ, დააჯგუფებენ..
გაფორმებენ POWERPOINT-ის
პროგრამაში. მოახდენენ ტექსტის სურათის ვიდეოს ჩასმასა და დაფორმატებას დაიცავენ
ინფორმაციის თანმიმდევრობას შეარჩევენ დიზაინს შინაარსიდან გამომდინარე. დაიცავენ საავტორო უფლებას. ასევე ჯგუფის წევრები
ინიშნავენ მოძიებული ინფორმაციას შესაბამის ბმულებსა და ცხრილში ორგანიზებულად ათავსებენ
მათ თუ ასეთი ბმული ვერ ნახეს საგნის ,,ჩვენი საქართველო" მასწავლებლის დახმარებით
მოიპოვებენ მასალებს, მოახდენენ გაგება-გააზრებას გამოიტანენ დასკვნებს, შეაფასებენ
და შექმნიან
ონლაინ წიგნს ,,STORY BOOKS"-ს
v პროექტის მიმდინარეობის დროს ტარდება შუალედური და საბოლოო მონიტორინგი. შიდა მონიტორინგის დროს პროექტის განმხორციელებლები აფასებენ, როგორი წარმატებით მიმდინარეობდა პროექტი. პროექტის მონაწილეებს დაეხმარება, დაინახონ მუშაობის პროცესში დაშვებული შეცდომები, გამოასწორონ ისინი, შესძლონ დასახული ამოცანების ადაპტირება და სასურველი შედეგის მიღება. გარე მონიტორების მხრიდან შუალედური შეფასებისთვის პროექტში ჩართულმა პირებმა პერიოდულად უნდა მოამზადონ შუალედური წერილობითი თუ ზეპირი ანგარიშები. გარე მონიტორების მიერ მიცემული შენიშვნების, რჩევების, რეკომენდაციების გათვალისწინება აგრეთვე შეუწყობს ხელს პროექტის წარმატებით განხორციელებას. პროექტის საბოლოო შეფასება კი საშუალება აძლევს პროექტის განმხორციელებლებს, დაინახონ მისი ძლიერი თუ სუსტი მხარეები და ეს მომდევნო პროექტზე მუშაობისას გაითვალისწინონ.
პროექტის
დასასრულს ყველა ჯგუფი აერთიანებს დამუშავებულ
მასალას და პროექტორის დახმარებით წარმოადგენს პრეზენტაციას .
|
შიდა გაკვეთილის გეგმა შეფასების ჯგუფისთვის
გაკვეთილის გეგმა
ისტ-ის
პედაგოგი: ნინო ასლამაზაშვილი
გაკვეთილის
თემა: WORD-სა
და PAINT პროგრამების კავშირი
|
||||||
კლასი
- V ბ კლასი
|
||||||
მოსწავლეთა
რაოდენობა -24
მათ
შორის სსსმ მოსწავლეთა რაოდენობა -1
|
||||||
გაკვეთილის
მიზანი/სასწავლო შედეგი:
1-
მიზანი/მიზნები მთელი კლასისთვის
მოსწავლეები შეძლებენ WORD პროგრამაში ტექსტის დაბეჭვდას, ხატვას PAINT პროგრამის ხელსაწყოების გამოყენებით; ტექსტში
ნახატის ჩასმას, დოკუმენტის შენახვას. აღმოაჩენენ კავშირს პროგრამებს შორის.
განუვითარდებათ კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევები
2- მიზანი/ მიზნები სსსმ მოსწავლისთვის ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის
მიხედვით
შეძლებს მაუსის მანიპულირებას, კლავიატურის ციფრულ-ანბანური ღილაკების
გამოყენებას.
|
||||||
1. კავშირი ე.ს.გ. მთელი კლასისთვის
ის.ტექნ. V.3 მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
● ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შემნისას.
2. კავშირი ე.ს.გ. სსსმ მოსწავლისთვის
ის.ტექნ. V.2
● ეფექტურად იყენებს კლავიატირის ღილაკებს და მაუსს
|
||||||
1)
წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობენ მოსწავლეები ამ ეტაზე, რომ წარმატებით მიაღწიონ
დასახულ მიზანს
➢
WORD -ის რედაქტორში ტექსტის
დაბეჭვდა
➢
PAINT გრაფიკულ რედაქტორში
ხატვა
➢
ტექსტისა და სურათის დაფორმატება
➢
დიზაინის შერჩევა
➢
დოკუმენტის შენახვა
დაკვირვებისა და შემოქმედების უნარი
2)
წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე რომ წარმატებით მიაღწიონ დასახულ მიზანს
➢
PAINT გრაფიკულ რედაქტორში ხატვა
ფლობს
ვიზუალური აღქმის უნარს.
|
||||||
აქტივობა მთელი კლასისთვის
|
დრო
40 წთ
|
რესურსი
|
აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის
|
დრო
40 წთ
|
რესურსი
|
|
აქტივობა
I
ორგანიზება
აქტივობა
II
თემის,
გაკვეთილის მიზანი და განმავითარებელი რუბრიკის გაცნობა
|
2წთ
3
წთ
|
აქტივობა
I
ორგანიზება
აქტივობა
II
თემის,
გაკვეთილის მიზანი და განმავითარებელი რუბრიკის გაცნობა
|
2წთ
3წთ
|
|||
აქტივობა
III
❖
ვიყენებ
ასოციაციურ რუკას მოსწავლები
ჩამოწერენ წებოვან ფურცლებზე WORD პროგრამის
თითოეულ მენიუსა და PAINT პროგრამის
ინსტრუმენტების დასახელბას; რუკაზე ვაფიქსირებ,
ისინი გამოთქვამენ ვარაუდებს თუ როგორ უნდა დაუკავშირონ WORD და PAINT პროგრამები.
❖
წინარე
ცოდნის გააქტიურებისას ვიყენებ წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციის პროგრამაში დამუშავებული
საკითხებს
აქტივობა
IV
მოსწავლეებს ვავალებ ინდივიდუალურად
დახატონ ზამთრის პეიზაჟი paint
პროგრამაში
აქტივობა
V
მოსწავლეებს ვავალებ დაბეჭდონ
word პროგრამაში ტექსტი თემაზე ,, ფიფქები
ცვივა..."
აქტივობა
VI
მოსწავლეებს ვავალებ ტექსტში ჩასვან PAINT
პროგრამაში შესრულებული ნახატი და შეინახონ
დოკუმენტი.
❖
მოსწავლეები მოაწობენ პრეზენტაციას
❖
დააკვირდებიან პროგრამებს შორის კავშირს და დაასახელებენ მენიუს და
ბრძანებას.
❖
მასწავლებელი აკეთებს ზეპირ
უკუკავშირს.
❖
მოსწავლეები შეავსებენ თვითშეფასების ბარათებს
|
(5წთ)
(10წთ)
10წთ
10
წთ
|
კომპიუტერი
პროექტორი
საწერკალამი
დაფა
წებოვანი
ფურცლები
მარკერები
|
აქტივობა
III
ასახელებს გრაფიკულ რედაქტორის სახელწოდებას და მის დანიშნულებას.
აქტივობა
IV
მოსწავლეს ვაძლევ დაბეჭდილ მარტივ ნახატს და ვავალებ შეასრულოს მსგავსი ნახატი paint
პროგრამაში დაბეჭდილი ნახატი შესრულებულია
ფიგურების გამოყენებით.
აქტივობა
V
ვავალებ კლავიატურის
ციფრულ--ანბანური ღილაკების საშუალებით დაბეჭდოს ტექსტის თემის სათაური
აქტივობა
VI
ვავალებ ნახატის
შენახვას
შეავსებს თვითშეფასების ბარათს
|
(5წთ)
(10წთ)
5წთ
5წთ
10
წთ
|
კომპიუტერი
საწერკალამი
წებოვანი
ფურცლები
|
|
განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა
მოსწავლეს შეუძლია Word-ის თითოეული
მენიუს ჩანართის ღილაკების გამოყენება
|
დამოუკიდებლად იყენებს Word-ის
თითოეული მენიუს ჩანართის
ღილაკებს
|
სხვისი დახმარებთ იყენებს
Word-ის თითოეული მენიუების
ჩანართის ღილაკებს
|
უჭირს
Word-ის თითოეული მენიუს
ჩანართის ღილაკების გამოყენება
|
მოსწავლე სწორად იყენებს
paint პროგრამის ინსტრუმენტებს
|
paint პროგრამის ინსტრუმენტებს
დამოუკიდებლად იყენებს
|
სხვისი დახმარებით იყენებს
paint პროგრამის
ინსტრუმენტებს
|
სწორად ვერ იყენებს
paint პროგრამის
ინსტრუმენტებს
|
Word-ის გვერდის დიზაინი მკაფიოა.
|
Word-ის გვერდის დიზაინს დამოუკიდებლად
ქმნის,
|
სხვისი დახმარებით ქმნის
Word-ის გვერდის დიზაინს
|
უჭირს Word-ის გვერდის
დიზაინის შერჩევა
|
მოსწავლე ტექსტსა და სურათს
სწორად აფორმატებს
|
მოსწავლე დამოუკიდებლად აფორმატებს ტექსტსა და სურათს
|
მოსწავლე სხვისი დახმარებით ტექსტისა
და სურათს აფორმატებს
|
მოსწავლეს უჭირს ტექსტისა და
სურათის დაფორმატება
|
მოსწავლე სწორად მსჯელობს,
|
შეუძლია მსჯელობა
|
მასწავლებლის მიერ დასმული კითხვების საშუალებით შეუძლია მსჯელობა.
|
მოსწავლეს უჭირს
მსჯელობა
|
განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა სსსმ მოსწავლისთვის
სწორად
იყენებს კლავიატურის ღილაკებს ტექსტის ბეჭვდის დროს
|
Paint
პროგრამაში ხატვის დროს ფერებს სწორად არჩევს
|
Paint
პროგრამაში სწორად არჩევს გეომეტრიულ ფიგურებს
|
დამოუკიდებლად
ხატავს
|
ტექსტის
ბეჭვდის დროს კლავიატურის ღილაკებს იყენებს მასწავლებლის დახმარებით
|
Paint
პროგრამაში ხატვის დროს ფერებს არჩევს მასწავლებლის
დახმარებით
|
Paint
პროგრამაში მასწავლებლის დახმარებით არჩევს
გეომეტრიულ ფიგურებს
|
მასწავლებლის
დახმარებით ხატავს
|
ადაპტირებული გაკვეთილის
გეგმა
ჯგუფებს ეძლევათ დავალება,
მოსწავლის შემთხვევის აღწერაზე დაყრდნობით შეადგინონ გაკვეთილის გეგმა, სადაც გათვალისწინებული
იქნება როგორც მიზნები და აქტივობები კლასისთვის, ასევე სსსმ მოსწავლის ისგ მიზანი
(ესგ - მოდიფიკაციის სახეები), და იდენტიფიცირებული იქნება გაკვეთილის მიზანი და აქტივობები
სსსმ მოსწავლისთვის. სსსმ მოსწავლის გაკვეთილის მიზანი და აქტივობები შესაბამისობაში
უნდა იყოს კლასის მიზანთან და აქტივობებთან
შემსრულებლის სახელი, გვარისსიპ-დავით სარაჯიშვილის
სახელობის ქალაქ თბილისის N16 საჯარო სკოლისდაწყებითი კლასების
პედაგოგი: ნათელა მჭედლიძე
ისტ-ის პედაგოგი: ნინო
ასლამაზაშვილი
გაკვეთილის თემა: დანაწევრებული
ამოცანების აწყობა და ამოხსნა სხვადასხვა ხერხით.
|
|||||||||
კლასი - II
|
|||||||||
მოსწავლეთა რაოდენობა -20
მათ შორის სსსმ მოსწავლეთა
რაოდენობა -1
|
|||||||||
გაკვეთილის
მიზანი/სასწავლო შედეგი:
1-
მიზანი/მიზნები მთელი
კლასისთვის, ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით
მათ. II.5. მოსწავლეს შეუძლია რიცხვებისა და მათზე მოქმედებების გამოყენება
გამოთვლებზე ამოცანების ამოხსნისას.
• ამოცანის პირობის მიხედვით
განსაზღვრავს, თუ რა არის მოცემული და რა არის საძებნი;
• ირჩევს შესაბამის მოქმედებას, მისი
შესრულების ხერხს ან მოდელს მარტივი ამოცანის ამოსახსნელად.
2-
მიზანი/ მიზნები სსსმ
მოსწავლისთვის ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის მიხედვით
მათ. II.5. მოსწავლეს შეუძლია
რიცხვებისა და მათზე მოქმედებების გამოყენება გამოთვლებზე ამოცანების
ამოხსნისას.
• ამოცანის პირობის მიხედვით განსაზღვრავს, თუ რა არის
მოცემული და რა არის საძებნი;
|
|||||||||
1) წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობენ მოსწავლეები ამ ეტაზე, რომ წარმატებით მიაღწიონ
დასახულ მიზანს
v შეკრება-გამოკლება 100-ის ფარგლებში;
v ფრჩხილებიანი და
უფრჩხილებო გამოსახულებების გამოთვლა;
v მოქმედებების
თანმიმდევრობა;
v ამოცანის სტრუქტურა.
ფლობენ ურთიერთთანამშრომლობის,
მოსმენის, კალკულაციის, ლოგიკური უნარებს.
2)
წინაპირობა - რა ცოდნას, უნარებს ფლობს სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე რომ წარმატებით მიაღწიონ დასახულ
მიზანს
v ამოიცნობს რიცხვებს;
v შეკრება-გამოკლება 10-ის
ფარგლებში;
v ამოიცნობს ნახატებს;
ფლობს ვიზუალური აღქმის უნარს.
|
|||||||||
გაკვეთილი ააგეთ 3 ფაზიანი მოდელის გათვალისწინებით:
·
გამოწვევა
·
მიმდინარეობა
·
დასრულება
|
|||||||||
აქტივობა მთელი კლასისთვის (ჯგუფური)
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი.
|
დრო
45 წთ
|
რესურსი
G-PRIED
პოსტერი;
ცარცი,
მაგნიტური დაფა, წებო
საწერკალმები,
მარკერი
|
აქტივობა სსსმ მოსწავლისთვის
აქტივობის და მეთოდის აღწერა, საკლასო მენეჯმენტი.
|
დრო
45 წთ
|
რესურსი
დასურათებული ბარათები და კალამი
|
||||
1 საშინაო დავალების
გარჩევა და წინარე ცოდნის გააქტიურება.
v დაფაზე გამოკრული
იქნება საშინაო დავალების სავარჯიშოები ასოციაციური
რუქის სახით დანართი 1 და დაფიქსირდება
სწორი და არასწორი პასუხები.
v არასწორი პასუხის შემთხვევაში მასწავლებელი განუმარტავს
და ასწორებინებს დაშვებულ შეცდომას, მიუთითებს მოქმედებების თანმიმდევრობის დარღვევაზე.
|
10 წთ
|
G-PRIED
პოსტერი;
ცარცი,
მაგნიტური დაფა, წებო
საწერკალმები,
მარკერი
|
1
საშინაო დავალების
(შემცირებული რაოდენობით) გარჩევა და წინარე ცოდნის გააქტიურება.
v მოსწავლეს მიეცემა დასურათებული ბარათები (არითმეტიკული
ნიშნებით, ციფრებით 10-ის ფარგლებში);
v
მოსწავლეს ევალება ააწყოს მიცემული
ციფრებითა და არითმეტიკული ნიშნებით
გამოსახულება, რომელიც მოცემულია
დაფაზე ასოციაციური რუქის სახით.
v სწორი პასუხი გააფერადოს მწვანედ.
|
15წთ
|
დასურათებული ბარათები;
ფანქრები.
|
||||
2
v დავალების შემოწმების შემდეგ მოსწავლეები ასახელებენ ამოცანის შემადგენელ ნაწილებს (ამოცანის პირობა,
შეკითხვა, ამოხსნა, პასუხი).
v მასწავლებელი დაფაზე გამოაკრავს ამოცანას დანაწევრებული
ფორმით დანართი2
v მასწავლებელი მოსწავლეების დახმარებით კითხვა-პასუხის
რეჟიმით ააწყობს ამოცანას.
v მოსწავლეებს გააცნობს პედაგოგი ამოცანის სხვადასხვა
ხერხს (მოქმედებებით, ფრჩხილებიანი გამოსახულებითა და უფრჩხილებო გამოსახულებით).
v პედაგოგი გამოაკრავს G-PRIED-ის
პოსტერს ,,ამოვხსნათ ამოცანები); ჯგუფებს ურიგებს დანაწევრებულ ამოცანებს
დანართი 3; რაც
მოსწავლეებმა უნდა დაალაგონ ამოცანები თამიმდევრულად და ამოხსნან სხვადასხვა ხერხით
მოქმედებებით, ფრჩხილებიანი გამოსხულებითა და უფრჩხილებო გამოსახულებით.
|
15წთ
|
G-PRIED
პოსტერი;
ცარცი,
მაგნიტური დაფა, წებო
საწერკალმები,
მარკერი
|
2
v მასწავლებელი აძლევს ამოცანის ტექსტს სრული სახით
და ავალებს დაანაწევროს (დაჭრას)
შემადგენელ ნაწილებად შეძლებისდაგვარად
v მასწავლებელი ეხმარება ამოცანის კითხვის ამოცნობაში
სასვენი ნიშნის მიხედვით.
v მასწავლებელი ვიზუალურად (ნახატებით) აძლევს იგივე
ამოსახსენელ ამოცანას. საჭიროების შემთხვევაში
ჯგუფის წევრები ეხმარებიან ამოხსნაში.
|
20წთ
|
რესურსი
დასურათებული ბარათები
და კალამი.დასურათებული ბარათები. მაკრატელი
|
||||
3
v სამუშაოს დასრულების შემდეგ თითოეული ჯგუფის ლიდერი
გააკეთებს პრეზენტაციას. დაკვირვების შედეგად აღმოაჩენენ, რომ ერთიდაიგივე ამოცანა
შეიძლება ამოიხსნას სხვადასხვა ხერხით და გამოსახავენ გრაფიკულად
|
15წთ
|
G-PRIED
პოსტერი;
ცარცი,
მაგნიტური დაფა, წებო
საწერკალმები,
მარკერი
|
3. პრეზენტაცია კითხვა-პასუხის
რეჟიმით
|
5 წთ
|
მაგნიტური დაფა
|
||||
4 შეჯამება:
v რა იყო მათვის ახალი?
v ამოცანის ამოხსნის რომელი ხერხი მოეწონათ და რატომ?
v განმავითარებელი (ზეპირი კომენტარები) შეფასება
წახალისების მიზნით ვჩუქნით ღიმილებს „სმაილიკები“
|
5 წთ
|
მაგნიტური დაფა.
|
4 შეჯამება
v რა იყო მისთვის ახალი?
v განმავითარებელი (ზეპირი კომენტარები) შეფასება
წახალისების მიზნით ვჩუქნით ღიმილებს „სმაილიკები“
|
5წთ^
|
მაგნიტური დაფა,
|
იხ.
დანართი 2
ყუთში იყო 40 ფანქარი, კიდევ
ჩადეს 10, შემდეგ ამიღეს 15. რამდენი ფანქარია ახლა ყუთში? (ამოცანა იქნება დანაწევრებული)
იხ. დანართი3
ნინომ ამოხსნა 17 მაგალითი,
სალომემ 7-ით ნაკლები. რამდენი მაგალითი ამოხსნეს ბავშვებმა?(ამოცანა იქნება დანაწევრებული)
80-(50-30)
|
50+(36-6)
|
70-(30+25)
|
72-12+9
|
85-15-20
|
იხ. დანართი 1
2. გაკვეთილის თემა ბულინგის საახეების გაცნობა. რეფერირების პროცედურები. საგანი
გაკვეთილის თემა
|
ბულინგის საახეების გაცნობა. რეფერირების პროცედურები.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
საგანი/ინტეგრირებული საგნები
მასავლებლის/მასავლებლების სახელი და გვარი
|
v ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
v ქართული ენისა და ლიტ
v ისტ-ის პედაგოგი ნინო ასლამაზაშვილი
v ქართული ენისა და ლიტ პედაგოგი
ნონა შელია
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
VI
კლასი; 28 მოსწავლე
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
აქტუალობა
|
ცნობიერების
ამაღლება და ტოლერანტული დამოკიდებულების ჩამოყალიბება
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
|
მოსწავლეები გაეცნობიან ძალადობის სახეებს და განასხვავებენ
ერთმანეთისაგან, შეიძენენ ცოდნას,გაიაზრებენ , გაიზიარებენ და პატივსცემენ ერთმანეთის
აზრებს, ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში მსგავს სიტუაციებში სწორქმედებას. განიხილავენ
და შეისწავლიან რეფერირების პროცედურებს, მოცემულ სიტუაციაში ვის მიმართონ რეაგირებისთვის.
განუვითარდებათ ურთიერთთანამშრომლობისა და ურთიერტპატივისცემის
უნარი.
ის.ტექნ.დაწყ.4.
მოსწავლემ
უნდა შეძლოს სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისას
Ø მიზნებისა და აუდიტორიის თავისებურებების გათვალისწინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს საკუთარი (ან ჯგუფის) მოსაზრებების წარმოსაჩენად ან მუშაობის შედეგის სადემონსტრაციოდ;
Ø გაიაზრებს განსხვავებას პრეზენტაციასა და სხვა სახის ვიზუალურ და საკითხავ მასალას შორის;
მიმართულება: ზეპირმეტყველება
ქართ.დაწყ.(II).2
სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების მოსმენა და გაგება-გააზრება; ტექსტებზე მსჯელობა და დასკვნის გამოტანა.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
v პრეზენტაციის პროგარამაში მუშაობა
v პრეზენტაციის უნარ-ჩვევა
v ტექსტზე მუშაობის უნარი
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მეეჯმენტი
|
Ø ორგანიზება
აქტივობა
I
Ø კითხვა პასუხის რეჟიმში
·
რა არის ბულინგი?
ასოციაციური რუკის გამოყენებით ჩამოვწერ მოსწავლეთა ვარაუდებს.
აქტივობა II
Ø დავყოფ ჯგუფებად, თითოეულ ჯგუფს დაურიგებ ტექსტებს, რეფერირების
მუხლებსა და ჩაგვრის საახების ჩამონათვალს. წაიკითხავენ გაიაზრებენ და ამოწერენ რა
შემთხვევებია სიუჟეტში მოცემული და შეუსაბამებენ მოცემულ სიტუაციაში ჩაგვრის რომელ
სახეობასთან გვაქვს საქმე და ვის მიმართონ რეაგირებისთვის. საჭიროების შემთხვევაში
ჩავერთვები.
აქტივობა III
Ø საპრეზენტაციო
პროგრამის საშუალებით მოსწავლეები დაბეჭდავენ ტექსტის მოკლე შინაარსს, თეზისით სახით
ჩამოთვლიან მოცემულ ძალადობის სახეებს. გააკეთებენ
ბოლო სლაიდზე დასკვნებს, საჭიროების შემთხვევაში ჩავერთვები.
აქტივობა IV
Ø პროექტორის საშუალებით ვუჩვენებ ვიდეოს
გაიაზრებენ და გამოთქვამენ
საკუთარ აზრს ფილმში მოცემულ ძირითად სათქმელს.
აქტივობა v
Ø დაფაზე გამოკრული იქნება სქემა
თითოეული ჯგუფიდან ერთი წევრი დააფიქსირებს ძალადობის
სახეებს და იქვე აღნიშნავს რეფერირების მუხლს.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
დრო
|
90წთ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
შეფასება და თვითშეფასება
|
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის თვითშეფასების რუბრიკა
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
სასწავლო რესურსები
|
No comments:
Post a Comment