პროფესიული განვითარებისთვის დამატებითი აქტივობები კრედიტქულის მინიჭება
2017-2018 სასწავლო წელი
- აქტივობები ისტ-ის გამოყენებით (ანიმაცია, სინონიმები, მოგზაურობა ევროპაში)
მასწავლებლის რეფლექსია
ჩემს მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა მოიცავს გაკვეთილზე ისტ-ის გამოყენებას. როგორც პედაგოგის მიერ ინფორმაციით გამდიდირებული აღქმადი რესურსის მიწოდებას მოსწავლებისათვის,ასევე მათ მიერ მოძიებული ვიზუალური თუ ინტელექტუალური მასალის წარდგენას. სწორედ ასეთი მიდგომით დაგეგმილი გაკვეთლი ავითარებს მოსწავლის მაღალ სააზროვნო უნარებს, მოსწავლე იძენს: ინფორმაციის მოძიების უნარ-ჩვევას, გამოსახულებებთან ეფექტების
დადებისა და საკუთარი იდეების გადმოსაცემად ინფორმაციის ორგანიზების და შენახვის უნარ-ჩვევბს .
ვფიქრობ ჩემს მიერ შერჩეულმა ტექნოლოგიურმა ინტრუმენტმა უზრუნველყო სწავლის გაძლიერება, შემოქმედობითობის წახალისება და გაზარდა პროდუქტიულობა. წარმოგიდგენთ გაკვეთილის გეგმას:
თემა:,,გაცოცხლებული ნახატები"
გაკვეთილის მიზანი იყო საპრეზენტაციო პროგრამაში სლაიდებისა და სლაიდების
ობიექტების ანიმაციის შესწავლა, საჭირო ობიექტების ადეკვატური გამოსახვის
შესაძლებლობების გაცნობა.
მისაღწევი შედეგები:
ის. ტექნ. 4. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს
სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისას
გაკვეთილის აქტივობები: მოსწავლეებმა
გაიხსენეს გავლილი მასალა, უპასუხეს კითხვებს, გაიხსენეს საოფისე პროგრამები, ისაუბრეს
რა არის პრეზენტაცია, ეფექტური და საინტერესო
პრეზენტაციის შექმნისას რა უნდა გაითვალისწინონ...
გაკვეთილის თემა
დაუკავშირე მულტიპლიკაციას. სიტყვა მულტიპლიკაცია ლათინური წარმოშობისაა (multiplicatio - გამრავლება) და იგი
სტატიკური გამოსახულებების დროში
მონაცვლეობით შექმნილი
მოძრაობის ოპტიკურ ილუზიას ნიშნავს. ეკრანზე ნახატი რომ ამოძრავდეს, ამისათვის ერთი ნახატის უამრავ სხვადასხვა მდგომარეობაში დახატვაა საჭირო. სწორედ ამ თემაზე ძალზედ საინტერესო
იყო ჩემს მიერ მომზადებული ვიდეომასალა, რომელიც პროექტორის საშუალებით ვაჩვენე, რთული ანიმაციების გამოყენება ობიექტებზე. კერძოდ, ერთ
ობიექტზე რამოდენიმე ანიმაციის დადება.
მოსწავლეებს მიეცათ ინდივიდუალური
დავალებები, სულხან-საბა ორბლიანის იგავ-არაკები. რომელიც დაყოფილი
იყო პატარა ტექსტებად ისინი მოთავსებული იყო „ჯადოსნურ ყუთში“, საიდანაც მოსწავლეებმა აირჩიეს
, რომლის მიხედვით შექმნეს შესაბამისი სლაიდი, გამოიყენეს სხვადასხვა ანიმაციები.
პრეზენტაციების დასრულების
შემდეგ მოსწავლეებმა გაზიარების საქაღალდის გამოყენებით თავიანთი ნამუშევრები .პროექტორის საშუალებით მათ წარმოადგინეს
და ისაუბრეს თუ რა ანიმაციები გამოიყენეს მუშაობის პროცესში.
გაკვეთილი გამოვიდა საინტერესო, აქტიური, შრომატევადი. აღინიშნა ის, რომ მოსწავლეების შედეგით მიაღწეულია გაკვეთილის გეგმით განსაზღვრულ შედეგი.
მოსწავლეთა მიერ შექმნილი ანიმაცია წარმოადგენს სასწავლო რესურს, რომელსაც გამოიყენებენ ქართული ენის პედაგოგები გაკვეთილის პროცესში
მოსწავლეთა მიერ შექმნილი ანიმაცია წარმოადგენს სასწავლო რესურს, რომელსაც გამოიყენებენ ქართული ენის პედაგოგები გაკვეთილის პროცესში
ის ტექნ. 1. მოსწავლე უნდა იცავდეს სოციალურ, ეთიკურ და უსაფრთხოების ნორმებს ისტ-ის გამოყენების დროს
მოსწავლე იცავს ციფრული მოწყობილობების გამოყენებისას ჯანმრთელობის უსაფრთხოების ნორმებს; ციფრული მასალის/პროდუქტის გამოყენებისას ითვალისწინებს საავტორო უფლებებს, საჭიროებისამებრ უთითებს ინფორმაციის წყარო(ებ)ს ან/და ავტორ(ებ)ს; აცნობიერებს ქსელში
ან/და ინტერნეტ გარემოში ზოგიერთი მასალის ნახვასთან და გადმოწერასთან დაკავშირებულ შეზღუდვებს;
რესურსების (მაგალითად: ფაილის,
საქაღალდის) დაცვა და უსაფრთხოების პარამეტრების განსაზღვრა. რესურსების წვდომის განსაზღვრა (მაგალითად: გაზიარება, წვდომის შეზღუდვა).
იხილეთ გაკვეთილის გეგმა
ნინო ასლამაზაშვილი
|
||||||||||||||||||||||||||
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
VI კლასი
32 მოსწავლე
|
|||||||||||||||||||||||||
თემის სახელწოდება
|
,, ანიმაცია”
|
|||||||||||||||||||||||||
1.
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
v შესწავლილი საპრეზენტაციო პროგრამაში
სლაიდებისა და სლაიდების ობიექტების ანიმაციის, საჭირო ობიექტების ადეკვატური
გამოსახვის შესაძლებლობების გახსენება და გამოყენება
v სულხან საბა-ორბელიანის იგავ-არაკების ილუსტრაცია და ნახატების გაცოცხლება.
|
|||||||||||||||||||||||||
სწავლის შედეგები
|
განუვითარდებათ შემოქმედების, ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.
|
|||||||||||||||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
შესწავლილი საპრეზენტაციო
პროგრამაში სლაიდებისა და სლაიდების ობიექტების ანიმაციის, საჭირო ობიექტების ადეკვატური გამოსახვის შესაძლებლობები
|
|||||||||||||||||||||||||
კავშირი ე.ს.გ-სთან
|
ის ტექნ. VI. 3. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების გამოყენება
ის. ტექნ. 4. მოსწავლეს უნდა შეეძლოს სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული პროდუქტის შექმნისას
|
|||||||||||||||||||||||||
მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
|
აქტივობა I
ორგანიზება (2წთ)
აქტივობა II
თემის
და შეფასების რუბრიკის გაცნობა (3წთ)
აქტივობა III (5წთ)
v ვიყენებ ასოცირებულ რუკას და მოსწავლები ჩაწერენ powerpoint-ის მენიუებსა და მათ დანიშნულებებს.
v ვიდეომასალას, რომელიც პროექტორის საშუალებით ვაჩვენებ, რთული ანიმაციების გამოყენებას ობიექტებზე. კერძოდ, ერთ ობიექტზე რამოდენიმე
ანიმაციის დადებას.
v აქტივობა IV(2წთ)
მოსწავლეები „ჯადოსნურ ყუთიდან“აირჩევენ სულხან საბა- ორბელიანის იგავ-არაკების ტექსტებს, მოამზადებენ პრეზენტაციას ნახატების ანიმაციებით.
აქტივობა V (15წთ)
წყვილებში მუშაობა :
v powerpoint-ის პროგრამის გახსნა
v სლაიდებისა და დიზაინის შერჩევა
v ინტერნეტის სივრცეში google.com საძიებელი სისტემის გამოყენებით ინფორმაციის მოძიება,(ნახატები,
სურათები)
v ტექსტის განთავსება
სლაიდზე, ფიგურების შერჩევა კოპირება.
ამოჭრა, ჩასმა სლაიდზე და ტექსტის მიხედვით
ფიგურების ანიმაცია.გამოყენებული ლიტერატურის შერჩევა.
v Google. Driver-ის საშუალებით ერთმანეთს გაუზიარებენ საკუთარ ნამუშევრებს
გააკეთებენ კომენტარებს.
v წინასწარ ცნობილია
მოსწავლეების ელექრონული ფოსტა.
აქტივობა VI (10წთ)
v გააკეთებენ
პრეზენტაციას და შეფასდება მათი ნამუშევრები
საშინაო დავალება (3წთ)
გააკეთონ ჩანაწერები გაკვეთილზე მასწვლებლის მიერ მიცემული მითითებები.
|
|||||||||||||||||||||||||
შეფასება
|
|
|||||||||||||||||||||||||
რესურსები
|
კომპიუტერი 16
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
დაფა
სტიკერები
მარკერები
|
|||||||||||||||||||||||||
მიღებული პროდუქტი
|
,,გაცოცხლებული ნახატები" პრეზენტაცია
იხ. დანართი
|
რეზიუმი:
უმრავლესობამ შეასრულა დავალება, მხოლოდ არსწორი თანმიმდევრობით
დაადეს ეფექტები ფიგურებს, მოხდა შესწორება, ტექსტი სრულად არ არის დაბეჭდილი,არ არის
მითითებული გამოყენებული ლიტერატუარა. მოსწავლეთა
ერთი ჯგუფი სლაიდის ობიექტის ანიმაციის გარეშე,
მხოლოდ ილუსტირებით შემოიფარგლა, ასევე „ჯადოსნურ ყუთიდან“არჩეული იგავების ანიმაცის სახით წარმოდგენა გაუჭირდათ და დამატებით მიეცათ იგავი ,,მეფე და მხატვარი".
გაკვეთილზე ორ წყვილმა ვერ მოახერხა სლაიდის ობიექტების ანიმაცია, მათ დაევალათ
ითანამშრომლონ თანაკლასელებთან. მოსწავლეებმა
გააკეთეს პრეზენტაცია, მიეცათ საშინაო დავალებად
გააკეთონ ჩანაწერები გაკვეთილზე მასწავლებლის მიერ მიცემული მითითებები. მომდევნო გაკვეთლი
დაიგეგმა ხარვეზების შესწოებისთვის.
მასწავლებლის რეფლექსია
სასწავლო პროცესში ინფორმაციულ საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიების გამოყენების რეფლექსია
ისტ-ის გამოყენება ხელს უწყობს მოსწავლეთა მოტივაციის
ზრდას,ისტ-ის გამოყენებით შესაძლებელია უფრო მდიდარი, მრავალფეროვანი და დინამიური
სასწავლო მასალის შექმნა და გამოყენება, მისი საშუალებით შესაძლებელია სასწავლო შინაარსი
გავხადოთ ინტერაქტიული. შედეგად, მოსწავლე ინფორმაციის პასიური მიმღები კი არ არის
, არამედ მას თავად შეუძლია სასწავლო შინაარსის მოდიფიცირება და შექმნაც კი. ყოველივე
ეს კი სრულად შეესაბამება სასწავლო პროცესისადმი თანამედროვე, კონსტრუქტივისტურ მიდგომას,
რომელიც ითვალისწინებს ცოდნის მიგნებასა და შექმნას თვით მოსწავლის მიერ.
ჩემს მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა მოიცავს გაკვეთილზე ისტ-ის
გამოყენებას, როგორც პედაგოგის მიერ ინფორმაციით გამდიდირებული აღქმადი რესურსის
მიწოდებას მოსწავლებისათვის,ასევე მოსწავლეების მიერ მოძიებული ვიზუალური თუ
ინტელექტუალური მასალის წარდგენას. სწორედ ასეთი მიდგომით დაგეგმილი გაკვეთილი ავითარებს მოსწავლის მაღალ სააზროვნო უნარებს გაკვეთილის მიზანი: ევროკავშირის შესახებ ინფორმაციის მოძიება,
გაზიარება, ბუკლეტის მომზადება. მოსწავლეებს განუვითარდებათ ურთიერთთანამრომლობის,
შემოქმედების, ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის
უნარ-ჩვევები. მისაღწევი შედეგი ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებისშერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის მოძიებისას
და კვლევის პროცესში.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრულისაშუალების შერჩევა და
გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
გაკვეთილის
აქტივობები: თემისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა, გამოვიყენე ასოციაციური რუკა.
მოსწავლეებმა ჩამოწერეს ევროკავშირის ქვეყნები, პროექტორის საშუალებით ინტერნეტის
დახმარებით გადავამოწმეთ სწორად იყო თუ
არა ქყვეყნების დასახელება და დაევალათ შეექმნათ ბუკლეტი, გაიხსენეს
მოსწავლეებმა მისი მნიშვნელობა, სტრუქტურა და Word-თან
მუშაობა (მენიუები, ბრძანებები, ტექსტისა და სურათების დაფირმატება...) წყვილებში მოამზადეს ბუკლეტები, მოხდა
პრეზენტაცია, გაუზიარეს ელექტრონული ფოსტით ერთმანეთს. მიეცათ საშინაო დავალებად მომზადებულ
ბუკლეტებზე გააკეთონ კომენტარები.
ვფიქრობ ჩემს მიერ შერჩეულმა ტექნოლოგიურმა
ინტრუმენტმა უზრუნველყო სწავლის გაძლიერება, შემოქმედობითობის წახალისება და
გაზარდა პროდუქტიულობა.
ის ტექნ. 1. მოსწავლე უნდა იცავდეს სოციალურ, ეთიკურ და უსაფრთხოების ნორმებს ისტ-ის გამოყენების დროს
მოსწავლე იცავს ციფრული მოწყობილობების გამოყენებისას ჯანმრთელობის უსაფრთხოების ნორმებს; ციფრული მასალის/პროდუქტის გამოყენებისას ითვალისწინებს საავტორო უფლებებს, საჭიროებისამებრ უთითებს ინფორმაციის წყარო(ებ)ს ან/და ავტორ(ებ)ს; აცნობიერებს ქსელში
ან/და ინტერნეტ გარემოში ზოგიერთი მასალის ნახვასთან და გადმოწერასთან დაკავშირებულ შეზღუდვებს; რესურსების (მაგალითად: ფაილის,
საქაღალდის) დაცვა და უსაფრთხოების პარამეტრების განსაზღვრა. რესურსების წვდომის განსაზღვრა (მაგალითად: გაზიარება, წვდომის შეზღუდვა).
იხილეთ
გაკვეთილის გეგმა
სახელი და გვარი
|
ნინო ასლამაზაშვილი
|
|||||||||||||||||||||||||
თემის სახელწოდება
|
,,მოგზაურობა ევროპაში“
|
|||||||||||||||||||||||||
კლასი
|
VI კლასი 32 მოსწავლე
|
|||||||||||||||||||||||||
1.
გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
ევროკავშირის შესახებ
ინფორმაციის მოძიება, გაზიარება, ბუკლეტის მომზადება;
|
|||||||||||||||||||||||||
სწავლის შედეგები
|
განუვითარდებათ
ურთიერთთანამრომლობის, შემოქმედების, ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის
უნარ-ჩვევები.
|
|||||||||||||||||||||||||
წინარე ცოდნა
|
Ø Word-თან
მუშაობა (მენიუები, ბრძანებები, ტექსტისა და სურათების დაფირმატება...)
Ø ბუკლეტის
მნიშვნელობა
Ø ბუკლეტის სტრუქტურა
Ø ევროკავშირის
ცნების მნიშვნელობა და შემავალი ქვეყნები.
|
|||||||||||||||||||||||||
კავშირი ე.ს.გ-სთან
|
ის ტექნ. VI.3. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების
შერჩევა და გამოყენება ინფორმაციის
მოძიებისას და კვლევის პროცესში.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია
სხვადასხვა სახის ციფრულისაშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და
თანამშრომლობისათვის.
|
|||||||||||||||||||||||||
მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
|
აქტივობა I
ორგანიზება (2წთ)
აქტივობა II (2წთ)
თემის
და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
აქტივობა III (5წთ)
v ვიყენებ ასოცირებულ რუკას და მოსწავლები ჩამოწერენ ევროკავშირის ქვეყნებს. ჩამოწერის შემდეგ პროექტორის საშუალებით
ვუჩვენებ ევროკავშირის რუკას.
v მოსწავლეები სურვილისამებრ ირჩევენ ქვეყანას, რომლის შესახებაც მოამზადებენ ბუკლეტებს
აქტივობა V წყვილებში მუშაობა (25წთ)
v WORD-ის
პროგრამის გახსნა
v ბუკლეტის სტრუქტურია
და დიზაინის შერჩევა
v ინტერნეტის სივრცეში googe.com საძიებელი სისტემის გამოყენებით ინფორმაციის მოძიება:
ü ეტიმოლოგია
ü გეოგრაფიული
მდებარეობა (რუქა)
ü ისტორია ( მოკლე
ჩანაწერი)
ü სახელმწიფო წყობა
(დასახელება)
ü ეკონომიკა
(სტატისტიკური მონაცემები)
ü დემგრაფიული ენა ,
რელიგია...(ცამონათვალის სახით)
ü კულტურა
(ჩამონათვალის სახით)
ü გამოყენებული
ლიტერატურა
აქტივობა VI (5წთ)
v ბუკლეტებს გაუზიარებენ ელექტრონული ფოსტით
v შევაჯამეთ _,,ვიცი, გავიგე, მინდა გავიგო"
აქტივობა VII
საშინაო დავალება (1წთ)
მომზადებულ ბუკლეტებზე გააკეთონ კომენტარები.
|
|||||||||||||||||||||||||
შეფასება
|
|
|||||||||||||||||||||||||
რესურსები
|
კომპიუტერი 16
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
დაფა
სტიკერები
მარკერები
|
|||||||||||||||||||||||||
|
რეზიუმი:
ბუკლეტის მომზადებისას
მოსწავლეებმა სწორად შეარჩიეს სტრუქურა. დაიცვეს შინაარსობრივი თანმიმდევრობა, გაამდიდრეს
სურათებით, ტექსტი დაანაწევრეს, დაასათაურეს, დიზაინი შეურჩიეს, მხოლოდ გარკვეულმა წყვილმა არ მიუთითა საიტის მისამართი, არ მოხსნეს ,,ჰიპერლინკი"". არ გამოიყენეს ტექსტისა და სურათის ორიენტაცია.
ხარვეზები განვიხილეთ, მოხდა ჩანაწერების გაკეთება და პრაქტიკული შესრულება, მიეცა
მითითება ავტორობის უფლებების დაცვის შესახებ., მოსწვლეებმა დავალების პრაქტიკული შესულებით
მოახდინეს პროგრამის ცალკეული ელემენტების შესრულების გამთლიანება, გაიგეს თუ როგორ
გამოიყენონ შეძენილი ცოდნა და რა მნიშვნელობას ატარებს ბუკლეტი საზოგადოებაში. ასევე
გაამყარეს ცოდნა ევროპის ქვეყნების შესახებ ინფორმაციის გაცვლით, გამოიყენეს ელექტრონული ფოსტა. საბოლოოდ შევაჯამეთ
,,ვიცი, გავიგე, მინდა გავიგო"
მასწავლებლის
რეფლექსია
სასწავლო
პროცესში ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების
გამოყენების რეფლექსია
ჩემს მიერ წარმოდგენილე გაკვეთილის გეგმა
მოიცავს გაკვეთილზე ისტ-ის გამოყენებას, როგორც პედაგოგის მიერ ინფორმაციით გამდიდირებული
აღქმადი რესურსის მიწოდებას მოსწავებისათვის,ასევე მოსწავლეების მიერ მოძიებული ვიზუალური
თუ ინტელექტუალური მასალის წარდგენას. სწორედ ასეთი მიდგომით გაგეგმილი გაკვეთლი ავითარებს მოსწავლის მაღალ სააზროვნო უნარებს
წარმოადგენთ ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების
გამოყენებით სავარჯიშოების შექმნას. იმისათვის,
რომ განმეწყო კლასი მუშაობისათვის, გადავწყვიტე
გამომეყენებინა ისეთი ტექნოლოგიური ინსტრუმენტი, რომელიც მოსწავლეებში განავითარებდა
21-ე საუკუნის ძირითად უნარ-ჩვევებს.
ვფიქრობ ჩემს მიერ შერჩეულმა ტექნოლოგიურმა ინტრუმენტმა
უზრუნველყო სწავლის გაძლიერება, შემოქმედობითობის წახალისება და გაზარდა პროდუქტიულობა.
სავარჯიშოების შექმანა ისტ-ის გამოყენებით ,,სინონიმები"-ის
მაგალითზე და ონლაინ ლექსიკონის დახმარებით
მოსწავლეებში ხელს შეუწყობს ლექსიკური მარაგის გამდიდრებას, ასევე პრაქტიკული სამუშაოს
შესრულებით უკეთ დაიმახსორებენ. ისინი გამოიყენებენ სლაიდის ობექტების
ანიმაციას, განუვითარდებათ ფონოლოგიური, შემოქმედებითი, კომუნიკაციის, კომპიუტერული უნარ-ჩვევები
მისაღწევი შედეგები:
გამოის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიანად კომბინირებას მიზნის შესაფერისი ციფრული მასალის შექმნისას
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
ყენებით.
მოსწავლეებს გავაცანი თემა, გაიხსენეს ონლაინ ლექსიკონის
გამოყენება საპრეზენტაციო პროგრამა. ისინი ირჩევენ მეხუთე კლასის
მიერ შესრულებულ ნახატებს ან ინტერნეტიდან სურათებს, იყენებენ გეომეტრიულ ფიგურებს, ფერთა
პალიტრას, მათ სურათები თუ ნახატები დაშალეს
ნაწილებად და ამ ნაწილებში ჩაბეჭდეს სინონიმების სწორ და არასწორ ფორმები, ბოლო სლაიდზე ეფექტების საშუალებით სწორი პასუხებით
ააწყეს ფიგურა, გაკვეთილის პროცესში ვაკვირდებოდი მოსწავლეების მუშაობას და ვაძლევდი
მითითებებს . მოსწავლეეთა ნამუშევრების პრეზენტაცია გაიმართა. მოხდება ნაშრომების ურთიერთგაცვლა.
ისილეთ გაკვეთილის გეგმა
სახელი
და გვარი
|
ნინო ასლამაზაშვილი
|
თემის სახელწოდება
|
,,სინონიმები"
|
კლასი
|
VI კლასი 32 მოსწავლე
|
დრო
|
80 წთ
|
1. გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
|
სავარჯიშოების
შექმნა ისტ-ის გამოყენებით
|
სწავლის შედეგები
|
გაიმდიდრებენ ლექსიკური მარაგს, გამოიყენებენ powerpoint-ის პროგრამას, განუვითარდებათ შემოქმედებითი, კომუნიკაციის, კომპიუტერულ უნარ-ჩვევები
|
წინარე ცოდნა
|
Powerpoint პროგრამის ცოდნა.
ინტერნეტის ნავიგაციის უნარი.
|
კავშირი ე.ს.გ-სთან
|
ის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიანად კომბინირებას მიზნის შესაფერისი ციფრული მასალის შექმნისას
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
|
მიმდინარეობა
(აქტივობა
და დრო)
|
❖
ორგანიზება (2წთ)
❖
თემის დასახელება- სინონიმები (1წთ)
❖
მასწავლებელი კითხვა- პასუხის რეჟიმით
ახსენებს ონლაინ ლექსიკონის გამოყენების წესებს. (2წთ)
❖
მასწავლებელი უჩვენებს სხადასხვა სიტყვის სწორ და არასწორ სინონიმების
გრაფიკულ სქემას. მოსწავლეებს ევალებათ შეავსონ სიტყვის სწორი სინონიმები (5წთ)
(წყვილებში მუშაობა) (30წთ)
❖
ინტერნეტის გამოყენებით ავსებენ გრაფიკულ
რუქას თაბახის ფურცელზე და ელექტრონული ვერსიით
ასრულებენ სავარჯიშოებს:
❖
მოსწავლეები ირჩევენ მეხუთე კლასის მიერ ფიგურებით შესრულებულ ნახატებს, რომელიც
დაშლილი იქნება ნაწილებად და ამ ნაწილებში ჩაბეჭდავენ სინონიმების სწორ და არასწორ
ფორმებს.
❖
მოსწავლეებს ევალებათ საპრეზენტაციო
პროგრამაში ობიექტების
ეფექტებით ააწყონ ფიგურა სწორი სინონიმებით.
❖
მასწავლებელი
აკვირდება მოსწავლეების
მუშაობას და
დახმარებას უწევს
❖
პრეზენტაცია (30წთ)
❖
ნაშრომების ურთიერთგაცვლა. (5წთ)
❖
,,ვიცი, გავიგე, მინდა გავიგო"
(5წთ)
|
შეფასება
|
განმავითარებელი
შეფასება
|
რესურსები
|
კომპიუტერი 16
პროექტორი 1
რვეული
საწერკალამი
დაფა
სტიკერები
მარკერები
|
დასკვნა: მოსწავლეების უმრავლესობამ დადებითად
შეასრულა დავალება, მათ თავად მოიფიქრეს შინაარსობრივად
თუ გრაფიკულად. როგორ შეერჩიათ ფიგურები, სურათები და ნახატები. გამოიყენეს გეომეტრიული
ფიგურები რომელშიც ჩაბეჭდეს მასწავლებლის მიერ მიცემული სწორი და არასწორი ფორმები
და ონლაინ ლექსიკონის საშუალებით მოიძიეს სინონიმების სწორი პასუხები, ხოლო არსწორი
ფორმებს დაადეს ისეთი ეფექტები, რომელიც მიგვანიშნებდა, რომ ის არსწორია. მოსწავლეთა წყვილმა ვერ მოახერხა სავარჯშოს შექმნა.
მათ დაევალათ
ითანამშრომლონ თანაკლასელებთან
- სოციალური პროექტი თემა: გენდერული თანასწორობა
პროექტის რეფლექსია
სსიპ-დავით
სარაჯიშვილის სახელობის ქალაქ თბილისის N16 საჯარო სკოლიდან
ქ.თბილისის
მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ გამოცხადებულ კონკურსში წარდგენილი იყო სამი პროექტი,
მათ შორის სოციალური პროექტი: ,,ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს თუნდა ხვადია.“’ პროექტის
ფასილიტატორი იზოლდა ჯმუხაძე (ქართული ენისა და
ლიტ პედაგოგი) თანამონაწილე
ისტ-ის პედაგოგი ნინო ასლამაზაშვილი.
მონაწილე
მოსწავლეები:
იაშვილი ავთანდილი
იაშვილი ლაშა
მიქაშავიძე გიორგი
მინდიაშვილი მინდია
კაპანაძე დიმიტრი
პეტროსიანი ელენე
სხირტლაძე ნინი
კუსრაშვილი დეა
კუსრაშვილი ლიზი
წიკლაური ნაილი
აფციაური ჯორჯი
ბერაია თამარ
რუსია მარიამ
ასკაროვი გიორგი....
ვაკო კუხალეიშვილი
ბარბარე გამხიტაშვილი
პეტროსიანი
დავით ჯიხვაშვილი
ნიკოლოზ ფრიდონაშვილი
ლილე ჯაჯანიძე
ირაკლი წყარუაშვილი
ანა მაზურმოვიჩი
ნიკლოზ ჯიქიძე
ქეთი რუხაძე …..
ქალაქ ბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ გამოცხადებულ
პროექტი
პროექტის აქტუალობა:
საზოგადოებაში
აქტუალური პრობლემაა გენდერული დისბალანსი.
იხ http://mastsavlebeli.ge/?p=994 საზოგადოდ, გენდერული თანასწორობის მიღწევის შესაძლებლობა მრავალ ფაქტორზეა დამოკიდებული, რომელთა შორისაც წამყვანია იდეოლოგია, კულტურული და რელიგიური გავლენები, ეკონომიკური და ისტორიული სურათი.
·
მოსწავლეებში გენდერული ცნობიერების ამაღლება;
·
გენდერული ცნობიერების ჩამოყალიბება სკოლის მერხიდან
მოსალოდნელი შედეგები:
➢ მოსწავლეს
შეუძლია სამოქალაქო საზოგადოების ძირითადი
საფუძვლების კვლევა;
➢ მოსწავლეს
შეუძლია გამოიყენოს და შექმნას ინფორმაციის გადმოცემის სხვადასხვა საშუალება (ცხრილი, გრაფიკი, ფოტო, სქემა, ჩანახატი)
➢ მოსწავლეს
შეუძლია იმსჯელოს პიროვნებებისა და სხვადასხვა
სოციალური ფენის როლზე საქართველოს ისტორიაში;
➢ მოსწავლეს
შეუძლია დააკავშიროს ისტორიული ფაქტები შესაბამის ეპოქებთან;
➢ მოსწავლეს
შეუძლია დააკავშიროს კანონიერება და მშვიდობიანი
თანაარსებობა;
➢ მოსწავლეს შეუძლია შეადაროს სხვადასხვა საზოგადოება მათთვის დამახასიათებელი ნიშან-თვისებებისა და წესების მიხედვით;
➢ მოსწავლეს
შეუძლია აღწეროს ადამიანის ღირსების, თავისუფლებისა
და თანასწორობის დაცვა სხვადასხვა ისტორიულ ეპოქაში.
➢ მოსწავლეს
შეუძლია განასხვავოს ბავშვის უფლება-მოვალეობები სხვადასხვა საზოგადოებაში;
აქტივობების შესაბამისობა
მიზანთან
❖
პროექტის მიზანი და ამოცანის გაცნობა ;
❖
პროექტის სამუშაო ჯგუფის მობილიზება (ინკლუზიური მოსწავლეებისა და მშობლების ჩართულობა-სკოლა, თემი, ოჯახი);
❖
საზოგადოებრივი აზრის გამოკვლევა კითხვარის სახით;
❖
საინიციატივო ჯგუფის შექმნა
❖
მოვალეობების განაწილება სამუშაო ჯგუფში და დროში გაწერა;
❖
ვიდეო და ტელემასალების ჩვენება (ქალთა მიმართ ძალადობის თემაზე);
❖
დებატები , დისკუსიები , შეხვედრები ცნობილ ადამიანებთან;
❖
კონკურსიები (ესეები, რეფერატები, ჩანახატების და ა. შ);
❖
გამოფენები;
❖
პრეზენტაციები; ელ წიგნების ონლაინ
პროგრამით. WORD-ის პროგრამით
.
პროექტის განხორციელების გეგმა
|
|||||||||||||
პროექტის მიზნების მისაღწევი განსახორციებელი
აქტივობების ჩამონათვალი
|
სამუშაოს შესრულების , გეგმის ჩანაწერა თვეების მიხედვით
|
||||||||||||
X
|
XI
|
XII
|
I
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
||
პროექტის სამუშაო ჯგუფის მობილიზება
|
|||||||||||||
მოვალეობების განაწილება სამუშაო ჯგუფში
|
|||||||||||||
ვიდეო და ტელემასალის ჩვენება;
|
|||||||||||||
ესეების კონკურსი
|
|||||||||||||
დებატები , დისკუსიები
|
|||||||||||||
შეხვედრები ცნობილ ადამიანებთან;
|
|||||||||||||
სპორტიული შეჯიბრებები
|
|||||||||||||
პრეზენტაცია(მშობლების ჩართულობა)
|
შედეგი
თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეს შეუძლია:
✓ პრობლემის გააზრება;
✓
ინფორმაციის მოპოვება და ორგანიზება;ელექტრონული
ვერსიით წარდგენა
✓ კავშირებისა და მიმართებების
დადგენა;
✓ კომუნიკაცია;
✓ სწავლა;
✓ თანამშრომლობა;
✓ პრობლემის გადაჭრა;
✓ შემოქმედებითობა;
✓ ისტორიული დროის გაგება;
✓ გარემოზე პასუხისმგებლობა
და ზრუნვა;
✓ ისტორიულ-გეოგრაფიული
კვლევა;
✓ სივრცეში ორიენტირება;
✓ ისტორიული ეპოქის განცდა;
✓ თვალსაჩინოებების გამოყენება
და შექმნა;
✓ კრიტიკული აზროვნება;
✓ ცნებებისა
და ტერმინების განმარტებებითა თუ გამოყენებით;
✓ მოვლენებისა
და პროცესების განხილვისას მოსაზრებების არგუმენტირებით ჩამოყალიბება;
✓ დასმულ
კითხვაზე გაცემული პასუხით;
✓ განსახილველ
საკითხთან დაკავშირებული მსჯელობითა და ანალიზით;
✓ დასმული
პრობლემის გადაჭრის გზის ჩამოყალიბებით ;
✓
პრეზენტაციით; (ისტ-ის გამოყენება)
✓ დისკუსიაში
გამოთქმული მოსაზრებებითა და არგუმენტებით;
✓ წერითი
ნამუშევრის შექმნით;
✓ სვამს კონკრეტულ საკითხს
(კონკრეტული საკითხი ლიტერატურული ნაწარმოებიდან, რაიმე მნიშვნელოვანი რეალური ყოფითი
ფაქტის განხილვა, ისტორიული მოვლენის შეფასება და ა. შ.) და ისმენს სხვების აზრს ამ
საკითხთან დაკავშირებით;
✓ მსჯელობს სათანადო
არგუმენტაციის მოხმობით და თანამიმდევრულად ავითარებს თავის მოსაზრებას;
✓ მსჯელობიდან გამოაქვს
ადეკვატური დასკვნა;
✓ საკუთარი მოსაზრების
გასამყარებლად იყენებს ციტატებს საინფორმაციო წყაროებიდან, სხვადასხვა ფაქტს, სტატისტიკურ
მონაცემებს, ფრაგმენტებს ინტერვიუდან და ა. შ.;
✓ ტექსტში დასმულ პრობლემურ
საკითხს იმიტირებული სიტუაციის (მინისპექტაკლის, როლური თამაშების და ა. შ.) საშუალებით
წარუდგენს აუდიტორიას;
მონაწილეთა გამოცდილების გათვალისწინება:
შერჩეულ იქნა სამიზნე ჯგუფი VI-VIII კლასები.მოსწავლეთა
განსხვავებული შესაძლებლობების ფარგლებში შესრულდა დაგეგმილი აქტივობები.პროექტი აქტიურია,პერიოდულად
მიმდინარეობს ფასილიტატორების მიერ მონიტორინგი.
პროექტის მონიტორინგი და შეფასება
❖
პირველი შუალედური მონიტორინგი : ორგანიზება;
❖
მეორე შუალედური მონიტორინგი: კვლევა ; შემოქმედებითობა; ϖ მესამე შუალედური მონიტორინგი: პრეზენტაცია ; მსჯელობა;
❖
საბოლოო მონიტორინგი: ; ფაქტობრივი საიმედოობა; მოსაზრების არგუმენტირება; დასკვნები.
პროექტში მონაწილეთა მოსწავლე, მშობელების ჩართულობა
პროექტის იდეის განვითარებაში დაგეგმვაში, განხორციელებაში, მონიტორინგსა და შეფასებაში.
❖ ჩატარდა შეხვედრა მშობლებთან გაიმართა დისკუსია
❖ მშობლებს გავაცანით მონიტორინგის შედეგები
❖ დაესწრნენ მოსწავლეების პრეზენტაციას
ისტ-ის პედაგოგის რეფლესია
მიზანი ონლაინ პროგარამების შესწავლა,ინფორმაიის
გამდიდრება. განუვითრდებათკვლევა-ძიების, შემოქმედების,ურთიერთთანამშრომლობისა და კომპიუტერულთან
მუშაობის უნარ-ჩვევები
მისაღწევი
შედეგები:გამოის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.
ყენებით.
მოსწავლეებმა პროექტზე მუშაობისას ინფორმაციის მოძიებისა და დამუშავებისთვის
გამოიყენეს ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები. შეისწავლეს ჩემი დახმარებით
ონლაინ პროგრამა STORYJUMPER.COM/BOOK; PADLET.COM; SLIDESHARE NET; SLIDE.LY და შეასრულეს ფასილიტაორის მიერ მიცემული დავალებები, ასევე დაამუშავეს ინფორმაცია WORD-ის პროგრამაში,
პრზენტაციისთვის გამოიყენეს POWERPOINT და
ინტენეტის ნავიგაცია. მოსწავლეებმა პროგრამების დახმარებით შექმნეს პროექტის მნიშვნელოვანი
პროდუქტი, რომელიც გაზიარებული იქნა სოციალური ქსელით. მისაღწევი შედეგი მიღწეულია
პროექტის განხორცილების რისკებისა და შესაძლო
ხარვეზები
ქ.თბილისის მუნიციპალიტეტის
მერიაში წარდენილი სამი პროექტიდან მხოლოდ ერთი შეირჩა. ფასილიტატორმა გადაწყვიდა განეხორციელებინა
წარდგენილი სოციალური პროექტი ,,ლეკვი ლომისა სწორია,
ძუ იყოს თუნდა ხვადია.“’
პროექტზე მუშაობა გაგრძელდა მოცემულ დროზე მეტხანს. ვერ მოეწყო
ონლაინ შეხვედრები სკოლათაშორის, რადგან სასწავლო დრო არ ემთხვეოდა.
პროექტის გეგმა
პროექტზე მუშაობის ამსახველი სურათები და პროდუქტი
- სოციალური პროექტი თემა: ,,ძველი კულტურა"
კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრებში მონაწილეობა
მასწავლებლის რეფლექსია
პროექტის
თანაავტორის სახელი და გვარი: ნინო ასლამაზაშვილი
სოციალური პროექტი: ,,ძველი კულტურა’’
ჩართული მასწავლებლები: ანნა კვარაცხელია(ფასილიტატორი)
ნინო ასლამაზაშვილი( თანაავტორი)
როზა ბეგიაშვილი (ბუნების მასწავლებელი)
ნონა შელია (ქართული ენა/ლიტ. მასწავლებელი)
ნინო ასლამაზაშვილი(დაწყებითი საფ. მასწავლებელი)
ქეთევან მანთაშაშვილი(ისტორიკოსი)
მონაწილე მოსწავლეები:
ვაკო კუხალეიშვილი
ბარბარე
გამხიტაშვილი
პეტროსიანი
დავით
ჯიხვაშვილი
ნიკოლოზ
ფრიდონაშვილი
ლილე
ჯაჯანიძე
ირაკლი
წყარუაშვილი
ანა
მაზურმოვიჩი
ნიკლოზ
ჯიქიძე
ქეთი
რუხაძე …..
პროექტის აქტუალობა:
პროექტის განხორციელების მთავარი მიზანი
იყო ენობრივად და კულტურულად მრავალფეროვან სივრცეში მოსწავლეთა ინტეგრირება,საკუთარი
პიროვნული შესაძლებლობების სრულფასოვანი რეალიზება.მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდეთ ენობრივ-
კულტურული მრავალფეროვნების მიმართ დადებითი
განწყობილება და გააცნობიერონ იგი , როგორც სამყაროს მრავალფეროვნების კერძო გამოვლინება.მოემზადონ
თანამოღვაწეობისათვის სხვადასხვა ენობრივ-კულტურული იდენტობის წარმომადგენლებთან
მიზნის ფორმულირება:
მოსწავლეებს ჩამოუყალიბდეთ სამოქალაქო
უნარ-ჩვევები.ინდივიდუალური მრავალფეროვნების დაფასება და პატივისცემა.ენობრივ კულტურული
კუთვნილების განცდა.კულტურული გარემოს თვითმყოფადობის დაფასება .უცხოური ქვეყნების
კულტურის გაცნობა.პროექტის მიზანია აგრეთვე მოსწავლეებს განუვითარდეთ სამეტყველო უნარები.გამოუმუშავდეთ
სასწავლო საქმიანობის დამოუკიდებლად მართვის,გარკვეულ საკითხებთან დაკავშირებით პასუხისმგებლობის
საკუთარ თავზე აღების უნარი.საკითხისადმი შემოქმედებითად მიდგომა,ისტ-ის ტექნოლოგიების
ეფექტურად გამოყენება სასწავლო პროცესის მრავალფეროვნებისთვის.
მოსალოდნელი შედეგები:
მოსწავლეები შეძლებენ ყურადღება გაამახვილონ
(საკუთარ/უცხოურ)
კულტურულ
თავისებურებებზე,გაიღრმაონ კულტურული კუთვნილების განცდა,გააცნობიერებენ კულტურულ მრავალფეროვნებას,გამოუმუშავდებათ
საკუთარი და უცხოური კულტურის დაფასების უნარი.ამავე დროს ყურადღებას გადაიტანენ პიროვნებათშორის
ურთიერთობებზე.გამოუმუშავდებათ ერთმანეთის მოსმენის,ურთიერთგაგების,ურთიერთთანადგომის
უნარი,რაც ხელს შეუწყობს გახდნენ უფრო შემწყნარებლები.
აქტივობის შესაბამისობა
მიზანთან:დასაწყისში(მარტი)-გაცნობა,სამუშაო
სივრცეში პირადი საქაღალდის შექმნა,მოსწავლეთა ჩართვა,პარტნიორების მოძიება,პრექტის
გეგმის ფორმულირება,შესასრულებელი აქტივობების დაგეგმვა.
(აპრილი)-მშობლიური
ქვეყნის“word cloud“-ის შექმნა.ქვეყნის უძველესი კულტურის დამადასტურებელი ინფორმაციისა და სურათების/მასალების ატვირთვა.
(მაისი/ივნისი)-შემეცნებითი
სასწავლო ექსკურსიის მოწყობა ქ.დმანისში,მასპინძლებთან შეხვედრა, დამეგობრება,პროექტის
მნიშვნელობის ღირებულებების,მიზნის გაცნობა.არქეოლოგიური მუზეუმის,სკოლის,ნაქალაქარის
დათვალიერება,გიდის კონსულტაცია;უცხოელ ტურისტთან გასაუბრება(დმანისის ნაქალაქარის
მნიშვნელობაზე საუბარი,კულტურული კუთვნილების განცდის მიზნით);შთაბეჭდილებების გაზიარება,ფოტო-ვიდეო
მასალის ატვირთვა,გამოქვეყნება(ონლაინ ტრენინგზე მიღებული ცოდნა-გამოცდილების პრაქტიკაში
დანერგვა.ისტ-ის ტექნოლოგიების გამოყენებით პროექტის შესრულება. P.S გერმანელ ტურისტთან
საუბრისას მოსწავლეებმა შეძლებისდაგვარად შეძლეს სასწავლო პროექტის შესახებ და მის
მნიშვნელობაზე ინფორმაციის გადმოცემა.ტურისტი დაინტერესდა ჩვენი დმანისში ყოფნის მიზნით.მოსწავლეებმა
თავი გაართვეს საკომუნიკაციო სიტუაციებს რეალურ/პრაქტიკულ ცხოვრებაში.
მონაწილეთა გამოცდილების
გათვალისწინება: შერჩეულ იქნა სამიზნე
ჯგუფი VIა VIბ VIIა VIIIბ
კლასები.თანაავტორი-ნინო ასლამაზიშვილი.მოსწავლეთა
განსხვავებული შესაძლებლობების ფარგლებში შესრულდა დაგეგმილი აქტივობები.პროექტი აქტიურია,პერიოდულად
მიმდინარეობს ფასილიტატორების მიერ მონიტორინგი.ექსკურსიის მოწყობაზე მშობლების,მასპინძელი
მასწავლებლების(ნინო ასლამაზიშვილი,ქეთევან მენთეშაშვილი)როლი დაინტერესება დიდი იყო.
რისკები და ხარვეზები:შემეცნებითი
ექსკურსიის დროს დაგეგმილი იყო სამუშაო შეხვედრა დმანისის N1 საჯარო სკოლის მოსწავლეებისა
და მასწავლებლებლებისთვის, მაგრამ დამოუკიდებელი მიზეზების გამო(მე-12 კლასების პრეტესტი,
ინტერნეტ შეზღუდვა)სკოლაში ვერ მოხერხდა მასპინძლების ონლაინ სისტემაში დამეგობრება
და გამოცდილების გაზიარება.ზემოთ აღნიშნული
ფაქტის გამო დაიგეგმა სკაიპით შეხვედრა მომავლისთვის,რადგან უკვე სასწავლო წლის დასასრულია
და ვერ ხერხდება კომპიუტერულ ლაბორატორიაში მუშაობა,“სკაიპით“გაკვეთილი დაიგემა მომდევნო წლის დასაწყისისთვის.პროექტი განხორციელდა
მრავალფეროვანი ისტ-ის ტექნოლოგიების გამოყენებით.მოსწავლეთა,მშობელთა/თემის ჩართულობა
,მოტივაცია მაღალი იყო.
ჩემი გვერდის
ლინკი
პროექტის გეგმა
მიზანი ონლაინ პროგარამების შესწავლა,ინფორმაიის გამდიდრება.
განუვითრდებათკვლევა-ძიების, შემოქმედების,ურთიერთთანამშრომლობისა და კომპიუტერულთან
მუშაობის უნარ-ჩვევები
მისაღწევი შედეგები:გამოის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და
თანამშრომლობისათვის.
ყენებით.
მოსწავლეებმა პროექტზე მუშაობისას ინფორმაციის მოძიებისა და დამუშავებისთვის
გამოიყენეს ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები. შეისწავლეს ჩემი დახმარებით
ონლაინ პროგრამა STORYJUMPER.COM/BOOK; PADLET.COM; SLIDESHARE NET; SLIDE.LY და შეასრულეს ფასილიტაორის მიერ მიცემული დავალებები, ასევე დაამუშავეს ინფორმაცია WORD-ის პროგრამაში,
პრზენტაციისთვის გამოიყენეს POWERPOINT და
ინტენეტის ნავიგაცია. მოსწავლეებმა პროგრამების დახმარებით შექმნეს პროექტის მნიშვნელოვანი
პროდუქტი,გაკვეთილის პროცესის ამსახველი ვიდეო მასალა დაიდო საერთაშორისო
https://www.etwinning.net -ის ბლოგზე და გაზიარებული იქნა.
- სოციალური პროექტი თემა: ,,მოსწავლე და გაკვეთილი"
მასწავლებლის რეფლექსია
პროექტის ავტორის
სახელი და გვარი: ნინო ასლამაზაშვილი
სოციალური პროექტი: ,,მოსწავლე და გაკვეთილი’’
პროექტში ჩართული სსიპ დავით სარაჯიშვილის N16 საჯარო სკოლის
მასწავლებლები:
ანნა კვარაცხელია(ინგლისური ენის პედაგოგი)
ნონა შელია (ქართული ენა/ლიტ. მასწავლებელი)
ლია გიგოლაშვილი (ქართული ენისა და ლიტ პედაგოგი)
მანანა გაბელია (დაწყებითი კლასის პედაგოგი )
ევროპის
ქვეყნების სკოლის მასწავლეებლების ჩართულობა:
LOZOVA SECONDARY SCHOOL
N12,UKRAINE
LOUIS BRAILLE COLLEG
MEETING WITH THE GUEST
SANJA PRIVAKOVIC
MARIA MONTELEONE
პროექტში
მონაწილე მოსწავლეები:
ანა
მაზურმოვიჩი
ბარბარე
გამხიტაშვილი
ბექა
ომაძე
დავით
ჯიხვაშვილი
გიორგი
ჩლაიძე
გოჩა
ვაჩნაძე
ლექსო
ჯანგირაშვილი
მარიამ
ჯოჯუა
ნატა
ციკოლია
ნიკოლოზ
ფრიდონაშვილი
ქეთი
რუხაძე
რატი
გოგიჩაშვილი
ელხან
თამა-ზოღლი
პროექტის აქტუალობა: პროექტზე მუშაობისას
მოსწავლეები გაეცნობიან ქვეყნის სკოლებში მიმდინარე საგაკვეილო პროცესს,პროექტგაკვეთილს
გაუზიარებენ ერთმანეთს მათ მიერ შექმნილ საინტერესო სასწავლო რესურსებს ითანამშრომლებენ
და მიიღებენ შესაბამის უნარებს. პროექტზე მუშაობა ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს სხვადასხვა
კუთხისა თუ მსოფლიო ქვეყნების მოსწავლეთა ურიერთდამეგობრებას.
მიზნის ფორმულირება: ევროპის ქვეყნების
მოსწავლეთა ურთიერთდამეგობრება,
მოსალოდნელი შედეგები: ევროპის ქვეყნების
მოსწავლეთა ურთიერთდამეგობრება, მათი გაცნობა, მოსწავლეთა ინტელექტის ამაღლება, ურთიერთთანამშრომლობის,
კომუნიკაციისა, ანალიტიკური, ლოგიკური, შემოქმედებითი, დაკვირვებისა და აღმოჩენის უნარის
განვითარება.
აქტივობის შესაბამისობა პედაგოგები ითანამშრომლებენ
პედაგოგები twinspace,რათა გაეცნონ ერთმაეთს უკეთესად
ისინი წაახალისებენ მოსწავლეებს ჩართონ აქტივობებში, გაუნაწილონ ფუნქციები დაეხმარონ
პროდუქტების შექმნაში და ატვირთვაში. პროექტში ჩართული სკოლებმა უნდა წარმოადგინონ
ფოტოები,ნახატები,ელექტრონული წიგნები,ბუკლეტები, სავარჯიშოები ანიმაციის სახით, შექმნიან
კომიქსები, პრეზენტაციები შეასრულებენ როლურ თამაშებს,რომელიც დაკავშირებულია სასწავლო
თემებთან.
პროექტის მასალები
შეიქმნება სხვადასხვა ტექნოლოგიური ინსტრუმენტების საშუალებითWINSPACE,LINOIT.COM/YOUTUBE.COM.SLIDE.LY.DEVEJOPER.
MYSTORYBOOK.COM, SLIDESHARE.NET. WIKIMAPIA.ORG.
Goanimate https://www.vyond.com/ http://toondoo.com/
კოლეგები გაუზიარებენ ინფორმაციას. მოსწავლეები გაეცნობიან ერთმანეთის ნამუშევრებსა და. მათ მიერ შექმნილ რესურსებს,
მოახდენენ პრეზენტაციებს მოაწყობენ დისკუსიებს, გადაიღებენ ვიდეოებს, შექმნიან
ვიდეორგოლს. გაუზიარებენ საგაკვეთილო პროცესის სურათებს. მოახდენენ შეფასებებს.მოეწყობა
ონლაინ შეხვედრები
მონაწილეთა გამოცდილების გათვალისწინება:
გათვალისწინება: შერჩეულ იქნა სამიზნე ჯგუფი VIა VIბ Vა Vბ vგ კლასები. მოსწავლეთა განსხვავებული
შესაძლებლობების ფარგლებში შესრულდა დაგეგმილი აქტივობები.პროექტი აქტიურია,პერიოდულად
მიმდინარეობს ფასილიტატორის მიერ. ეტაპობრივად FACEBOOK საშუალებით შეტყობინება მიდიოდა
მშობლებთან შვილების აქტივობებით შესრულებული დავალებები ,მათგან კეთდებოდა კომენტარები.
რისკები და ხარვეზები:
ხარვეზები: პროექტზე მუშაობა გაგრძელდა
მოცემულ დროზე მეტხანს. ვერ მოეწყო ონლაინ შეხვედრები, რადგან სასწავლო დრო არ ემთხვეოდა.
ჩემი გვერდის
ლინკი
ისტ-ის
პედაგოგის რეფლესია
მიზანი
ონლაინ პროგარამების შესწავლა,ინფორმაიის გამდიდრება
მისაღწევი შედეგები:გამოის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
ის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და
თანამშრომლობისათვის.
ყენებით.
მოსწავლეებმა პროექტზე მუშაობისას
ინფორმაციის მოძიებისა და დამუშავებისთვის გამოიყენეს ინფორმაციული და საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიები. შეისწავლეს ჩემი დახმარებით ონლაინ პროგრამა STORYJUMPER.COM/BOOK;
PADLET.COM; SLIDESHARE NET; SLIDE.LY და შეასრულეს
ფასილიტაორის მიერ მიცემული დავალებები, ასევე
დაამუშავეს ინფორმაცია WORD-ის პროგრამაში, პრზენტაციისთვის გამოიყენეს
POWERPOINT და ინტენეტის ნავიგაცია. მოსწავლეებმა
პროგრამების დახმარებით შექმნეს პროექტის მნიშვნელოვანი პროდუქტი,გაკვეთილის პროცესის
ამსახველი ვიდეო მასალა დაიდო საერთაშორისო https://www.etwinning.net -ის ბლოგზე და
გაზიარებული იქნა.
- კოლეგებთან პირველი შეხვედრა (გაკვეთილის სცენარი)
-
მასწავლებლის რეფლექსიამონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი:● ნონა შელია● ნინო ასლამაზაშვილი● ნინო პარკაული● მაია გვრიტიშვილი● მაია ჯერვალიძე● თაკო თვალჭრელიძე● ნესტან კვესაძრ● როზა ბეგიაშვილი● იზოლდა ჯმუხაძე● ლელა შაგულაშვილი● მაია ქუბიაშვილი● ნანა გიგილოშვილი● რუსუდან ხმიადაშვილი● ნინო ტყეშელაშვილიშეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 20.10.2017 წშეხვედრის / შეხვედრების თემა: ფონოლოგიური უნარებიშეხვედრის / შეხვედრების მიზანი: ლექსიკური მარაგის გამდიდრება მოსწავლეებშისამუშაო შეხვედრის თემა ფონოლოგიური უნარების განვითარება მოსწავლეებში,კერძოდ, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება და გამოყენება საგნობრივ დისციპლინებში, როგორიცაა, ქართულ ენასა და ლიტ-ში. მათემატიკაში, ისტ-ში ხელოვნებაში, საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების დროს.გთხოვთ მოკლედ აღწეროთ შეხვედრის / შეხვედრების მსვლელობა და განხილული საკითხები.მასწავლებელთა სამუშაო შეხვედრაზე ჩატარდა პრეზენტაცია თემაზე: ფონოლოგიური უნარები, რომელიც მოიცავს კითხვისა და წერის სწავლების ძირითად საკითხებს, რა არის წიგნიერება, წიგნიერების კომპონენტი. გამახვილებული იყო ყურადღება,თუ როგორ გაუმდიდროთ მოსწავლეებს ლექსიკური მარაგი, დაწვრილებით განვიხილეთ რას მოიცავს ფონოლოგიური უნარები, ცალ-ცალკე განვიხილეთ, როგორც საკვანძო საკითხების თეორიული, ისე პრაქტიკული მხარე კერძოდ შევასრულეთ სავარჯიშოები.ვისაუბრეთ პრობლემის მინიმუმამდე დაყვანაზე. ვიმსჯელეთ, თუ რატომ არის მოსწავლეებში მწირი ლექსიკური მარგი. (გამოიკვეთა პრობლემა-წიგნიერების დონის ნაკლებობა) დასახელდა შესაბამისი აქტივობა: ტექსტში გამოტოვებული სიტყვების აღდგენა ონლაინ ლექსიკონის გამოყენებით (სწავლა -კეთება).სამუშაო შეხვედრაზე დაიწერა დამსწრე პედაგოგების უკუკავშირი.როგორ დაგეხმარათ აღნიშნულ შეხვედრაში / შეხვედრებში მონაწილეობა თქვენს პროფესიულ საქმიანობაში?ისტ- ის საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეების მწირი ლექსიკური მარაგის გასამდიდრებლად გამოვიყენე სამუშაო შეხვედრაზე განხილული აქტივობა, შევადგინე გაკვეთილის გეგმა., რომელიც მოიცავდა შემდეგ აქტივობებს:▪ ორგანიზება▪ წინარე ცოდნა ( ისტ ცნებათა ასოციაციური რუქა და ონლაინ ლექსიკონის გამოყენება)▪ წყვილებში მუშაობა▪ მოსწავლეებს ვურიგებ ტექსტებს, რომელიც მოიცავს გამოტოვებულ სიტყვებს ციფრული პროგრამების შესახებ და მიცემული დავალების შესასრულებლად საშუალება ეძლევათ, გამოიყენონ ონლაინ ლექსიკონი ან სახელმძღვანელო.▪ დავალების შესრულების შემდეგ დაფაზე წყვილები ასოციაციურ რუქაზე ჩამოწერენ სიტყვებს, რომელსაც ჩაბეჭდავენ დავალების შესრულებისას.▪ კლასში მოსწავლეები რვეულებში ჩაწერენ დაფაზე დაფიქსირებულ ცნებათა ასოციაციურ რუქას.✓ საშინაო დავალება -ჩაწერილი ტერმინოლოგიების სწავლება და თვალსაჩინოების მიზნით სამაგიდო ალბომში გაფორმება.სამუშაო შეხვედრაზე განხილული თემიდან გამომდინარე დავგეგმე და ჩავატარე გაკვეთილი, მსგავსი აქტივობის მრავალჯერ განხორციელებით მოსწავლეებში ხელი შევუწყვე ფონოლოგიური უნარების განვითარებას.შეხვედრის მსვლელობისას მასწავლებლებმა ერთმანეთს გავუზიარეთ გამოცდილება რამაც ცხადყო, რომ დაწყებით კლასებში არსებობს პრობლემები ლექსიკური მარაგის თვალსაზრისით და მსგავსი შეხვედრების ჩატარება აუცილებელია.გავიაზრე, რომ შეხვედრების დაგეგმვისას, პირველ რიგში, გავითვალისწინო ინტერესებიდან და საჭიროებებიდან გამომდინარე მოვამზადო შესაბამისი რესურსები, შევიმუშავო მსვლელობის გეგმა, გავითვალისწინო მათთვის მისღები დრო, შევუთანხმდე მსვლელობის ხანგრძლივობაზე, შევუქმნა ნდობაზე დამყარებული სამუშაო გარემო. საჭიროებებიდან გამომდინარე, ჩემი გამოცდილება გავუზიარო კოლეგებს, რომ ჩვენი შეხვედრები იყოს მრავალფეროვანი, საინტერესო და შედეგის მომცემი.როგორ გამოიყენებთ ამ შეხვედრაზე მიღებულ გამოცდილებას მოსწავლეების შედეგების გასაუმჯობესებლად?✓ მსგავსი აქტივობის მრავალჯერ ჩატარებით მოსწავლეებშიხელი შეუწყვე ლექსიკური მარაგის გამდიდრებას.მომდევნო სასწავლო წლებშიც შევუთანხმდები თანამშრომლებს, დავგეგმავ და ჩავატარებ მსგავს შეხვედრებს, გარდა ამისა, დავეხმარები თანამშრომლებს, რომ მათაც შეძლონ შეხვედრების დაგეგმვა, ორგანიზება და ჩატარება, რაც ხელს შეუწყობს მასწავლებლების თანამშრომლობას, კომპეტენციის ამაღლებას, პრობლემების აღმოჩენასადა აღმოფხვრას და მოსწავლეზეორიენტირებული გაკვეთილების ჩატარებას.დანართი 2.კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:დასწრების ფურცელიშეხვედრის თარიღი: 20,10,2017წ შეხვედრის დრო: 11 სთშეხვედრის მიზანი: ფონოლოგიური უნარის განვითარებაშეხვედრის ორგანიზატორის სახელი და გვარი: ქართული ენისა და ლიტერატურის პედაგოგი იზოლდა ჯმუხაძემონაწილე მასწავლებლების რაოდენობა: 9 მასწავლებელი#მასწავლებლის სახელი და გვარიმასწავლებლის საკონტაქტო ინფორმაციანინო ასლამაზაშვილი558679684.მია გვრიტიშვილი577376591.ნანა გიგილოშვილი577376572რუსუდან ხნიადაშვილი577376580.ლელა შაგულაშვილი551525165მაია ჯერვალიძე591934702.თაკო თვალჭრელიძე599434149.ნესტან კვესაძე577376589ნონა შელია2 620301შეხვედრის მასალაhttps://docs.google.com/presentation/d/1Ew1gho9U7EVeAV-48o_LbK8rHNzfn3CnTQ35mBndY-0/edit?usp=sharing
დანართი 3.კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:სამუშაო შეხვედრების გეგმაკოლეგებთან შეხვედრების ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: მაია ჯერვალიძე#შეხვედრის თარიღიშეხვედრის მიზანიშეხვედრის ძირითადი საკითხები1.20.10.2017წგანუვითაროთ მოსწავლეებს ფონოლოგიური უნარებიგაუმდიდროთ მოსწავლეებს ლექსიკური მარაგილექსიკური მარაგის გამდიდრებააქტივობა ,,ტექსტში სიტყვების გამოტოვება და გამოტოვებულ ადგილას შესაბამისი სიტყვის ჩასმა“ონლაინ ლექსიკონის გამოყენებით.2.20.11.2017წფონოლოგიური უნარების განვითარებასასწავლო რესურსების შექმნაისტ ის გამოყენებითროგორ გავხადოთ გაკვეთილი სახალისო და საინტერესო. ციფრული პროგრამების გახსენება.სასწავლო რესურსების შექმნა ისტ ის გამოყენებით3.20.02.2018წტექსტის გაგება-გააზრებაკითხვის სტრატეგიებირეკომენდაციებიკითხვის სამფაზიანი აქტივობები
გაკვეთილის გეგემასახელი და გვარინინო ასლამაზაშვილითემის სახელწოდებალექსიკური მარაგიკლასიVI____(32მოსწავლე)________გაკვეთილისსასწავლო მიზნებილექსიკური მარაგის გამდიდრებასწავლის შედეგებიგანუვითარდებათ ფონოლოგიური. ურთიერთთანამრომლობის, შემოქმედების, ძიების, კომპიუტერთან მუშაობის უნარ-ჩვევები.წინარე ცოდნაØ Word-თან მუშაობაØ ტექსტის რედაქტირება და დაფორმატებაØ ინტერნეტის ბრაუზერის ცოდნაØ სიტყვების კოპირება და ჩასმის ცოდნაკავშირი ე.ს.გ-სთანის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრულისაშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.მიმდინარეობა(აქტივობა და დრო)აქტივობა Iორგანიზება (3წთ)აქტივობა IIთემის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა (2წთ)აქტივობა IIIv ვიყენებ ასოცირებულ რუკას და მოსწავლები ჩაწერენ ციფრილი წიგნიერების დროს გამოყენებუ ცნებებს (2წთ)აქტივობა IVმოსწავლეებს ვურიგებ მოკლე მოცულობის ტექსტებს,რომელშიც გამოტოვებული სიტყვებია და ინტერნეტის გამოყენებით უნდა ჩასვან. ახსნან მათი მნიშვნელობა ტექსტი ეხება ციფრულ პროგრამების მენიუებსა და ბრძანებებს.აქტივობა V მოსწავლეები იწყებენ მუშაობას წყვილებში: (30წთ)v WORD-ის პროგრამის გახსნა§ ორგანიზება§ წინარე ცოდნა ( ისტ ცნებათა ასოციაციური რუქა და ონლაინ ლექსიკონის გამოყენება)§ წყვილებში მუშაობა§ მოსწავლეებს ვურიგებ ტექსტებს, რომელიც მოიცავს გამოტოვებულ სიტყვებს ციფრული პროგრამების შესახებ და მიცემული დავალების შესასრულებლად საშუალება მიეცემათ ონლაინ ლექსიკონისა და სახელმძღვანელოს გამოყენება§ დავალების შესრულების შემდეგ დაფაზე წყვილები ასოციაციურ რუქაზე ჩამოწერენ სიტყვებს, რომელიც ჩაბეჭდეს დავალების შესრულებისას.§ კლასში მოსწავლეები რვეულებში ჩაწერენ დაფაზე დაფიქსირებულ ცნებათა ასოციაციურ რუქას.აქტივობა VIv Google. Draiver-ის საშუალებით ერთმანეთს გაუზიარებენ ნამუშევრებს წინასწარ ჩამოწერილია მოსწავლეების ელექრონული ფოსტა. (2წთ)აქტივობა VIIსაშინაო დავალება (3წთ)ჩაწერილი ტერმინოლოგიების სწავლება და თვალსაჩინოების მიზნით სამაგიდო ალბომში გაფორმება.შეფასებასწორად იყენებს Word-ის მენიუების ჩანართს კოპირებას და ჩასმას.2არასრულყოფილად იყენებს Word-ის მენიუების ჩანართს1ვერ იყენებს სწორად Word-ის მენიუების ჩანართის ღილაკებს მიზნობრივად0მოც.დავალებას სწორადართმევს თავს, იყენებს საძიებელ სისტემას და ნავიგაციასართმევს თავს სრულყოფილად.2მოსწავლე მოც.დავალებას მეტნაკლებად თავსართმევს1მოც.დავალებას ვერ ართმევს თავს0Word-ის გვერდი და დიზაინი მკაფიოა.2Word-ის გვერდი და დიზაინი არასრულყოფილია1Word-ის გვერდი და დიზაინი არ არის მკაფიოა.0მოსწავლე ტექსტს აფორმატებს სწორად2მოსწავლე ტექსტს არასრულყოფილად აფორმატებს1მოსწავლე ტექსტს ვერ აფორმატებს00მოსწავლე ტექსტის სრულყოფილად წარგინებას შინაარსობრივ თანმიმდევრობასაკეთებს2მოსწავლე სურათებსა და ტექსტის ორიენტირებას მეტნაკლებად ახერხებს1მოსწავლე სურათებსა და ტექსტის ორიენტირებას ვერ ახერხებს0რესურსებიკომპიუტერი 16პროექტორი 1რვეულისაწერკალამიდაფასტიკერებიმარკერებიმასწავლებლის მიერ მომზადებული სავარჯიშოიხ. დანართიმოსწავლეთა მუშაობის პროცესიპირველი მასწავლებელთა შეხვედრის გაკვეთილის გეგმის რეზიუმიმოსწავლეებს დაურიგდათ word-ის, powerpoint-ის, internet-ის, excel-ის პროგრამების ზოგადი აღწერის ტექსტი. მათ დაევალათ ჩამოთვლილი სწორი და არასწორი სიტყვებიდან შეერჩიათ სწორი და ჩაესვათ გამოტოვებულ ადგილას..მოსწავლეების უმრალესობამ არასწორად შეარჩია ის სიტყვები, რომელიც ეხებოდა ტექსტის დაფორმატებას., მომდევნო გაკვეთილი დაიგეგმა ტექსტის დაფორმატებაზე და პრაქტიკული სამუშაო.
- კოლეგებთან მეორე შეხვედრა (გაკვეთილის სცენარი)
-
დანართი 1.კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრებში მონაწილეობამასწავლებლის რეფლექსიამონაწილე მასწავლებლის სახელი და გვარი:● ნონა შელია● ნინო ასლამაზაშვილი● ნინო პარკაული● მაია გვრიტიშვილი● მაია ჯერვალიძე● თვალჭრელიძე● ნესტან კვესაძრ● როზა ბეგიაშვილი● იზოლდა ჯმუხაძე● ლელა შაგულაშვილი● მაია ქუბიაშვილი● ნანა გიგილოშვილი● რუსუდან ხმიადაშვილი● ნინო ტყეშელაშვილიშეხვედრის / შეხვედრების თარიღი: 20.11.2017 წშეხვედრის / შეხვედრების თემა: ლექსიკური მარაგიშეხვედრის / შეხვედრების მიზანი: ლექსიკური მარაგის გამდიდრება, სავარჯიშოების მომზადება ისტ-ის გამოყენებით, მოსწავლების ჩართულობა სასწავლო რესურსების შექმნაში სწავლა-კეთების მეთოდით.სამუშაო შეხვედრის მიზანი იყო, სავარჯიშოების შექმნა ისტ -ის გამოყენებით, მოსწავლეთა ჩართულობა სასწავლო რესურსების შექმნასა და გამოყენებაში სინონიმების მაგალითზე, ისეთი სახწავლო რესურსის შექმნა, რომელიც წარმოადგენს მოდელს საგნობრივ დისციპლინებში, როგორიცაა, ქართულ ენასა და ლიტ-ში. მათემატიკაში, ისტ-ში, ხელოვნებაში, საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლების დროს.გთხოვთ მოკლედ აღწეროთ შეხვედრის / შეხვედრების მსვლელობა და განხილული საკითხები.სამუშაო შეხვედრისას საუბარი იყო, როგორ გავხადოთ საინტერესო და სახალისო გაკვეთილები ტექნოლოგიების გამოყენებით და განხილული იყო პრეზენტაციის პროგრამით შექმნილი სასწავლო რესურსები სინონიმების მაგალითზე, შექმნილი მოდელი გამოყენებადია ასევე საგნობრივ დისციპლინებში.ჩატარდა პრეზენტაცია ,,როგორ შევქმნათ სასწავლო რესურსები მოსწავლეთა ჩართულობით. ჩამოთვლილი იქნა აქტივობები: გრაფიკული ელემენტების გამოყენება paint, powerpoint-ის პროგრამაში. ასევე ობიექტების ანიმაცია და მოსწავლეების როლი სავარჯიშოების შესრულებისას.სამუშაო შეხვედრაზე დაიწერა დამსწრე პედაგოგების უკუკავშირი.როგორ დაგეხმარათ აღნიშნულ შეხვედრაში / შეხვედრებში მონაწილეობა თქვენს პროფესიულ საქმიანობაში?სამუშაო შეხვედრაზე დასახელებული თემიდან ავირჩიე როგორ შექმნათ სავარჯიშოები powerpoint პროგრამით. თემა ,,სინონიმები“. შევადგინე სასწავლო გეგმა, რომელიც მოიცავს ინფორმაციის მიწოდებას, გრაფიკული ელემენტებისა, ობიექტების ანიმაციის გახსენებასა და გამოყენებას. შეირჩა თემა ,,სინონიმები“ და მოსწავლეებს მიეცათ საშუალება თავად მოეფიქრებინათ, თუ რომელ გრაფიკულ ელემენტებსა და ეფექტებს გამოიყენებდნენ, ასევე გაამახვილდა ყურადღება სავარჯიშოსა და შინაარსობრივ თანმიმდევრობაზე, ეფექტების სერიების განხილვაზე და გადაწყვეტილების მიღებაზე სავარჯიშოს პასუხების ანიმაციის დადებაზე, ისე რომ პასუხები სავარჯიშოს შესრულბის ბოლომდე არ იყვეს ცნობილი. დავალების შესრულების ბოლოს slide show- ს გამოყენებით მოსწავლე ამოწმებს სწორ არასწორ პასუხებს . აქტივობის დასასრულს მოსწავლეთა ნამუშევრების გაცვლა მოხდება თანაკლასელებს შორის.როგორ გამოიყენებთ ამ შეხვედრაზე მიღებულ გამოცდილებას მოსწავლეების შედეგების გასაუმჯობესებლად?მოსწავლეებში საინტერესო და სახალისო ხდება საგაკვეთილო პროცესი სწავლა კეთებით,, მოსწავლეები ჩართულები არაინ მაქსიმალურად აქტივობებში, უნვითარდებათ ფიქრის, მაღალი სააზროვნო უნარების,წარმოსახვის, კომუნიკაციისა და ურთიერთპატივისცემის, მასალის დამახსოვრების უნარები.შეხვედრის ამსახველი სურათები და მასალები:დანართი 2.კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:დასწრების ფურცელიშეხვედრის თარიღი: 30.11.2018წ შეხვედრის დრო: 15 სთშეხვედრის მიზანი: სახალისო და საინტერესო გაკვეთილების ჩატარება ისტ-ის გამოყენებითშეხვედრის ორგანიზატორის სახელი და გვარი: მანანა თოდრიამონაწილე მასწავლებლების რაოდენობა: 10#მასწავლებლის სახელი და გვარიმასწავლებლის საკონტაქტო ინფორმაციანინო ასლამაზაშვილი558579684ნონა შელია2620301თაკო თვალჭრელიძელელა შაგულაშვილი599434149551525165მაია ჯერვალიძე591934702ნანა გიგილოშვილი577376572რუსუდან ხმიადაშვილი577376580.იზოლდა ჯმუხაძე577376574მაია გვრიტიშვილი577376591.ნესტან კვესაძე577376589
დანართი 3.კოლეგებთან სამუშაო შეხვედრების ორგანიზება:სამუშაო შეხვედრების გეგმაკოლეგებთან შეხვედრების ორგანიზატორის (ქოუჩის) სახელი და გვარი: მაია ჯერვალიძე#შეხვედრის თარიღიშეხვედრის მიზანიშეხვედრის ძირითადი საკითხები1.20.10.2017წგანუვითაროთ მოსწავლეებს ფონოლოგიური უნარებიგაუმდიდროთ მოსწავლეებს ლექსიკური მარაგილექსიკური მარაგის გამდიდრებააქტივობა ,,ტექსტში სიტყვების გამოტოვება და გამოტოვებულ ადგილას შესაბამისი სიტყვის ჩასმა“ონლაინ ლექსიკონის გამოყენებით.2.20.11.2017წფონოლოგიური უნარების განვითარებასასწავლო რესურსების შექმნაისტ ის გამოყენებითსახალისო და საინტერესო გავეთილების მიზნით ციფრული პროგრამების გახსენება.სასწავლო რესურსების შექმნა ისტ ის გამოყენებით3.20.02.2018წტექსტის გაგება-გააზრებაკითხვის სტრატეგიებირეკომენდაციებიკითხვის სამფაზიანი აქტივობები
სახელი და გვარინინო ასლამაზაშვილითემის სახელწოდება,,სინონიმები"კლასიVI კლასი 32 მოსწავლედრო80 წთ1. გაკვეთილისსასწავლო მიზნებისავარჯიშოების შექმნა ისტ-ის გამოყენებითსწავლის შედეგებიგაიმდიდრებენ ლექსიკური მარაგს, გამოიყენებენ powerpoint-ის პროგრამას, განუვითარდებათ შემოქმედებითი, კომუნიკაციის, კომპიუტერულ უნარ-ჩვევებიწინარე ცოდნაPowerpoint პროგრამის ცოდნა. ინტერნეტის ნავიგაციის უნარი.კავშირი ე.ს.გ-სთანის ტექნ. VI.1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.ახდენს ტექსტური, გრაფიკული და აუდიო მასალის ეფექტიანად კომბინირებას მიზნის შესაფერისი ციფრული მასალის შექმნისასის ტექნ. VI.4. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა და თანამშრომლობისათვის.მიმდინარეობა(აქტივობა და დრო)❖ ორგანიზება (2წთ)❖ თემის დასახელება- სინონიმები (1წთ)❖ მასწავლებელი კითხვა- პასუხის რეჟიმით ახსენებს ონლაინ ლექსიკონის გამოყენების წესებს. (2წთ)❖ მასწავლებელი უჩვენებს სხადასხვა სიტყვის სწორ და არასწორ სინონიმების გრაფიკულ სქემას. მოსწავლეებს ევალებათ შეავსონ სიტყვის სწორი სინონიმები (5წთ)(წყვილებში მუშაობა) (30წთ)❖ ინტერნეტის გამოყენებით ავსებენ გრაფიკულ რუქას თაბახის ფურცელზე და ელექტრონული ვერსიით ასრულებენ სავარჯიშოებს:❖ მოსწავლეები ირჩევენ მეხუთე კლასის მიერ ფიგურებით შესრულებულ ნახატებს, რომელიც დაშლილი იქნება ნაწილებად და ამ ნაწილებში ჩაბეჭდავენ სინონიმების სწორ და არასწორ ფორმებს.❖ მოსწავლეებს ევალებათ საპრეზენტაციო პროგრამაში ობიექტების ეფექტებით ააწყონ ფიგურა სწორი სინონიმებით.❖ მასწავლებელი აკვირდება მოსწავლეების მუშაობას და დახმარებას უწევს❖ პრეზენტაცია (30წთ)❖ ნაშრომების ურთიერთგაცვლა. (5წთ)❖ ,,ვიცი, გავიგე, მინდა გავიგო" (5წთ)შეფასებაგანმავითარებელი შეფასებარესურსებიკომპიუტერი 16პროექტორი 1რვეულისაწერკალამიდაფასტიკერებიმარკერებიდასკვნა: მოსწავლეების უმრავლესობამ დადებითად შეასრულა დავალება, მათ თავად მოიფიქრეს შინაარსობრივად თუ გრაფიკულად. როგორ შეერჩიათ ფიგურები, სურათები და ნახატები. გამოიყენეს გეომეტრიული ფიგურები რომელშიც ჩაბეჭდეს მასწავლებლის მიერ მიცემული სწორი და არასწორი ფორმები და ონლაინ ლექსიკონის საშუალებით მოიძიეს სინონიმების სწორი პასუხები, ხოლო არსწორი ფორმებს დაადეს ისეთი ეფექტები, რომელიც მიგვანიშნებდა, რომ ის არსწორია. მოსწავლეთა წყვილმა ვერ მოახერხა სავარჯშოს შექმნა. მათ დაევალათ ითანამშრომლონ თანაკლასელებთან
No comments:
Post a Comment